Elazığ iş dünyası ve STK buluşması

- Başbakan Yıldırım: (1) - "Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir. Onların, canları pahasına vatan kıldığı bu topraklarda birliğimizi, beraberliğimizi daha da sağlamlaştıracak, sahip çıkacağız" - "Alevi'si Sünni'si, Türk'ü Kürt'ü, Zaza'sı ne olursa olsun, hangi mezhepten hangi meşrepten olursak olalım daima kardeşçe, birlikte yaşamaya, birlikte Türkiye olmaya devam edeceğiz. Kardeşliğimizi bozmaya, aramıza nifak tohumları saçmaya çalışanlara da asla fırsat vermeyeceğiz" - "Bizim bu yola çıkarken söylediğimiz bir şey var, asla etnik milliyetçilik, bölge milliyetçiliği yapmayacağız. Din, mezhep milliyetçiliği yapmayacağız. Hepimiz, birbirimizi kardeş göreceğiz. Kardeş olarak birbirimizi seveceğiz" - "Bizim medeniyetimizde iyilik, iyilik, sadece iyilik var. Bizde fitne yok. Bizde başkalarına desise, kumpas kurma yok. Bizde insanlık var"

Google Haberlere Abone ol
Elazığ iş dünyası ve STK buluşması

ELAZIĞ (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir. Onların, canları pahasına vatan kıldığı bu topraklarda birliğimizi, beraberliğimizi daha da sağlamlaştıracak, sahip çıkacağız." dedi.

Yıldırım, Elazığ Valiliği'nce Kral Palas Düğün Salonu'nda "Elazığ geleceğini konuşuyor" sloganıyla düzenlenen iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşma programına katıldı.

Elazığ ziyaretinde kendisine eşlik eden eşi Semiha Yıldırım'ın Elazığ'da okuduğunu hatırlatan Yıldırım, "İki de bir bana diyor ki 'Elazığ'a ne zaman gideceksin?' Gelir gelmez hemen müsaade istedi. Eski arkadaşlarını, Elazığ Öğretmen Okulu dönemindeki hatıralarını yaşamak için bizden müsaade istedi. Arkadaşlarıyla bir araya geldi." diye konuştu.

Elazığ'ın kendilerine kucak açtığını, destek verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, "Başından beri bu yola çıktığımızda Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bu yolda yürürken hep bizim yanımızda oldunuz. Her seçimde de desteğinizi artırarak bugünlere bizi getirdiniz. Allah sizden razı olsun. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin." ifadesini kullandı.


Başbakan Yıldırım, Elazığlıların, sergiledikleri birlik, beraberlikle bu coğrafyanın bütünlüğü konusunda kötü niyet besleyenlerin hevesini daima kursağında bıraktığını, tek Türkiye, tek devlet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletin teminatı olduğunu vurguladı.


- "Elazığ, birliğin ve kardeşliğin kalesidir"


Bugün de aynı hassasiyetin güçlü ve anlamlı şekilde sürdüğünü belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ecdadımızın fethettiğinden beri işgal yüzü görmeyen Elazığ, geleceğimizin, istikbalimizin de payidar bir şehri olarak kalacaktır. Elazığ, birliğin ve kardeşliğin kalesidir. Bunu 15 Temmuz'da gördük. O karanlık gecede ilk selalar burada okundu. Elazığ, selalar şehri oldu. Bütün Elazığlılar, kadınıyla erkeğiyle çoluğuyla çocuğuyla yaşlısıyla sokaklara akın akın indiniz. Vatana, millete bağlılığınızı bir kez daha gösterdiniz. Bu vesileyle ülkemiz için canını seve seve veren bütün şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Alçak PKK terör örgütüne karşı göğsünü siper eden sizin evladınız Fethi Sekin, İzmir'de birçok vatandaşımızın hayatını kurtarma pahasına kendisini siper etti ve şehit oldu. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, bütün gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyorum."

- Birlik ve beraberlik mesajı

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir. Onların, canları pahasına vatan kıldığı bu topraklarda birliğimizi, beraberliğimizi daha da sağlamlaştıracak, sahip çıkacağız. Alevi'si Sünni'si, Türk'ü Kürt'ü, Zaza'sı ne olursa olsun, hangi mezhepten hangi meşrepten olursak olalım daima kardeşçe, birlikte yaşamaya, birlikte Türkiye olmaya devam edeceğiz. Kardeşliğimizi bozmaya, aramıza nifak tohumları saçmaya çalışanlara da asla fırsat vermeyeceğiz. Bizim bu yola çıkarken söylediğimiz bir şey var, asla etnik milliyetçilik yapmayacağız, bölge milliyetçiliği yapmayacağız. Din, mezhep milliyetçiliği yapmayacağız. Hepimiz, birbirimizi kardeş göreceğiz. Kardeş olarak birbirimizi seveceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birlikte Türkiye olacağız."

15 yıldır birçok sıkıntıyı aşa aşa bugünlere gelindiğine işaret eden Yıldırım, "Bugün ülkemizde yaşayan 80 milyon, yurtdışında yaşayan 7 milyon vatandaşımızın geleceğe daha fazla ümitle bakması için çok ama çok sebebi var. Bize düşen, bu ümidi daha da yeşertmek, insanlarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürmektir. Sizler için 'açılmaz' denen kapıları açıyor, 'aşılmaz' denen duvarları yıkıyoruz. 15 yıldır yaptıklarımız, bundan sonra da yapacaklarımızın adeta teminatıdır." değerlendirmesini yaptı.

- "Türkiye büyümeye devam ediyor"

Dünya kriz üstüne kriz yaşarken, Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, yüzde 5'in üzerinde büyüme sağlandığını, yıl sonu da büyüme oranının bu orandan düşük olmayacağını bildirdi.

Türkiye'nin, bu büyüme oranıyla dünyanın üçüncü en büyük büyümesini gerçekleştiren ülke olduğunu kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Dünya ekonomisindeki durgunluk devam ediyor ama bütün dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan gelişmiş 20 ülke içinde Türkiye, Hindistan ve Çin'den sonra üçüncü büyüme rakamına ulaşmış bir ülkedir. İhracatımız 15 yılda 36 milyar dolardan, 150 milyar doların üstüne çıktı. Elazığ, 350 milyon dolara varan ihracata ulaşmış bulunuyor. Elazığ için bu yetmez. Elazığ'ın potansiyeli bunun en az iki katı."

- "Türkiye nasıl gelişti, şu hava yoluna bakın yeter"

Elazığ ile ilgili bir anısını paylaşan Yıldırım, şunları anlattı:

"Ben göreve geldim, Elazığ'da şu havaalanına geldim. Küçük bir pist, bir baraka. Sıcak olunca uçağın yolcularının yarısı indirilir, seferler yapılamaz. O gün Elazığ'da yılda 70 bin yolcu havayolunu kullanıyordu, bugün 1 milyon 25 bin. Türkiye nasıl gelişti, şu hava yoluna bakın yeter. Elazığ'ın nüfusunun neredeyse iki katı havayoluyla yolculuk var. Elazığ'ın eski yollarını biliyorsunuz; Bingöl, Diyarbakır, Malatya, Keban yolunu. Çevre yolu var mıydı Elazığ'ın? Şimdi üç şeritli çevre yolu var. İlk defa Elazığ'da yaptık, güneyde. Bir de şimdi kuzeyde yapacağız. Çepeçevre şehrin etrafı adeta bir döner kavşağa ulaşmış olacak. İlk geldiğim zamanlarda yine burada bir Çayda Çıra Alt Geçidi meselesi vardı. Bize ne kadar zorluk çıkardılar. Kök kütük söktürdüler. Mahkemeler, engeller ama dedik ki 'İnat da bir murattır.' Yapacağız dedik, yaptık."

Başbakan Yıldırım, milli gelirin arttığını, üretimin devam ettiğini, ihracatın artmayı sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Hedefimiz 2023, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümüne geldiğimizde dünyanın iki el parmakları kadar gösterilen ülkeler arasına girmek yani ilk 10'a ülkemizi yerleştirmek. Bunu başarabilir miyiz? Başarırız, geçmiş 15 yıla bakarak, gelecek 15 yılda neler olacağını tahmin edelim. Bunu bildikleri için de bizi rahat bırakmıyorlar. İçeriden, dışarıdan şer odakları hızımızı kesmek, enerjimizi azaltmak için var gücüyle çalışıyor. Bir yandan FETÖ, bir yandan PKK, bir yandan DEAŞ. Suriye'de, Irak'ta yaşananları görüyorsunuz. Ülkemiz olmasa Türkiye olmasa orada büyük bir felaketle insanlar karşı karşıya kalacak. Zorda bulunanlara kucak açan hep biz olduk. bize yakışan da bu. Çünkü biz Osmanlı'nın torunlarıyız."


- "Yerli aşı Elazığ'da üretilecek"


"Bizim medeniyetimizde iyilik, iyilik, sadece iyilik var. Bizde fitne yok. Bizde başkalarına desise, kumpas kurma yok. Bizde insanlık var." diyen Başbakan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

2011'den bu tarafa marka, patent üretme işinde dünyada bir numara. Tescili yapılan ürün sayısı her geçen gün artıyor. Daha sabah Fırat Üniversitesi'ndeydik. Bu Kırım Kongo kene ısırmaları var biliyorsunuz. Buna karşı ilk milli, yerli aşıyı Fırat Üniversitesi'nde bulmuşlar, tescilini de yapmışlar. İnşallah yerli aşı Elazığ'da üretilecek. Sizin meşhur öküz gözü üzümünüz var. O da artık tescilli, sizin markanız haline geldi. Yatırımlarda son 15 senede müthiş bir artış var. 2002'de Türkiye'de sadece 70 milyar Türkiye genelinde hükümet yatırım yapıyordu, kamu yatırımı. Şimdi 765 milyar yatırım yapıyor yılda. 10 katından daha fazla. Savunmada, enerjide, sağlıkta, ulaşımda, iletişimde, her alanda yatırımlarımız devam ediyor."

(Sürecek)

Yorumlar