Darbeci Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılması istendi

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin çıkarıldığı mahkemede hayatını kaybetmesinin soruşturulmasını isteyen Uluslararası Adalet Odaları, Abdulfettah es-Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılması istedi. 

Google Haberlere Abone ol

Mısır'da çıkarıldığı mahkemede geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hapishanede ölümüyle ilgili olarak soruşturma başlatılması istendi.

Uluslararası Adalet Odaları tarafından Mursi'nin ölümünden sorumlu tutulan ve darbeyle iktidara gelen Abdulfettah es-Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılması talep edildi.

Londra merkezli "Guernica 37" olarak bilinen Uluslararası Adalet Odaları, darbeci Sisi'nin İngiltere ziyareti öncesi Londra Polisi Terörle Mücadele Biriminden, "Mısır hükümeti ve devlet kurumları aleyhindeki güvenilir işkence iddialarını" soruşturmasını istedi. 

Uluslararası Adalet Odaları tarafından yapılan açıklama ile Mısır Devrim Konseyi'nin talebi üzerine harekete geçildiği belirtilerek, başvuruda Muhammed Mursi'nin ölümü ile ölümü öncesi gördüğü ve işkence teşkil eden muamelenin soruşturulmasının talep edildiği belirtildi.

"CEZASIZ KALMASINA İZİN VERİLEMEZ"

Darbeci Abdulfettah es-Sisi'nin, Muhammed Mursi'ye yönelik yapılan işkenceden habersiz olamayacağı belirtilen Uluslararası Adalet Odaları 'nın açıklamasında, "Mursi'nin gördüğü muamelenin ölümüne katkıda bulunduğu sadece varsayım değil, askeri rejimin elinde gördüğü muamelenin onu öldürdüğü ve niyetin de bu olduğuna dair inandırıcı argümanlar var." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Mursi'in ölümünün cezasız kalmasına izin verilemeyeceği ve soruşturma veya kovuşturma fırsatının oluşması durumunda bunun gereğinin yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı. 

TUTUKLANMASI İSTENDİ

Birleşik Krallık'ın herhangi bir işkence suçunu, işlendiği yer neresi olursa olsun, soruşturmak ve kovuşturmakla yükümlü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Sisi'nin ziyareti göz önüne alındığında uygun adımların atılmasının zorunlu olduğu savunuldu. 

Guernica 37, bu kapsamda Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılmasını istedi. 

Sisi'nin İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi kapsamında Londra'da olması bekleniyor. Guernica 37 daha önce de BM'den Mursi'nin ölümü hakkında bağımsız bir soruşturma başlatmasını talep etmişti.

 

Yorumlar