Çocukları aç kalan Kenyalı anne taş kaynattı, yardım seferberliği başladı

Kenya'da aç kalan çocuklarını oyalamak için taş kaynatan annenin durumu duyulunca, bölgede yardım seferberliği başladı.

Google Haberlere Abone ol

Kenya'da yeni tip koronavirüs salgını sonrası işsiz kalan bir annenin açlık çeken çocuklarını oyalamak için evde taş kaynattığının haber olması bölgede yardım seferberliğine yol açtı.
Kenya NTV kanalının haberine göre, Mombasa'da bir kasabada 8 çocuğuyla yaşayan ve geçen yıl dul kalan Penina Bahati, çocuklarına yiyecek bir şey bulamadığı gerekçesiyle yetkililerden yardım istedi.

ÇOCUKLARINI OYALAMAK İÇİN TAŞ KAYNATTI

Geceleri açlıktan ağlayan ve uyuyamayan çocuklarını ocakta taş kaynatarak oyalayan anne Bahati, iş bulamadığı için kendilerine yardım edecek birilerini aramaya koyuldu.

6 BİN AİLEYE YARDIM GİDECEK

Bahati'nin yaşadıklarının duyulmasının ardından çok sayıda kişi ve kuruluş, aileye ve bölgede yaşayan yoksulların yardımına koştu.

Kenya Kızılhaçı, Bahati ve çevredeki 18 aileye gıda yadımı ulaştırdıklarını, hükümet ve özel sektörle birlikte gelecek günlerde 6 bin aileye daha destek olacaklarını açıkladı.

Taş kaynatan kadın

AKILLARA HZ. ÖMER ZAMANINDA YAŞANAN HİKAYEYİ GETİRDİ

Kenyalı kadının durumu Hz. Ömer zamanında yaşanan şu hikayeyi akıllara getirdi.

Hz. Ömer (R.A.) tebdili mekân mahalle aralarında gezerken çocuk ağlamaları gelen bir kapının önünde durur ve bir süre dinler ve kapıyı vurarak içeri girer. Gördüğü manzara karşısında şaşkına döner. Bir yaşlı kadın ocaktaki tencerede bir şeyler pişiriyor. Küçük çocuklarsa eteğine yapışarak ağlıyorlardı... Hz. Ömer (R.A. ): kadına bu çocuklar niye ağlıyor diye sorar. Kadın: çocukların aç oldukları için ağladıklarını söyler. Hz. Ömer (R.A.): peki niçin pişirdiğin yemekten vermiyorsun der Kadın: kocam ve oğlum şehit, bu çocuklarda oğlumun yetimleri, son yiyeceğimiz iki gün önce bitti. Tencerede de taş kaynatıyorum ki çocuklar avunur uykuya dalar diye” der Hz. Ömer daha da şaşırarak “peki kimseden yardım talep etmedin mi?” der. Kadın: varlıklı bir aileden geldiğini, yardım talep etmeye utandığını söyler ve Hz. Ömer’e beddualar etmeye başlar. “Ömer şimdi rahat yatağında uyuyor, bizim halimizi düşünmüyor” der; Hz. Ömer: ana, Hz. Ömer’in nerden haberi olsun der Kadın: o İslam’ın halifesi, kocamı, oğlumu, savaşa gönderirken biliyordu da şimdimi bilmeyecek der. Hz. Ömer: haklısın ana siz burada biraz bekleyin der ve gidip kendi sırtıyla taşıdığı un ve yağı getirip kadına verir. Daha sonra kadına ve yetimlere maaş bağlatır.

 

Yorumlar