Çin akıllandı! Köpekleri menüden çıkardı

Koronavirüs salgını sebebi ile çok sayıda vatandaşını kaybeden ve tüm dünyaya salgının yayılmasına sebep olan Çin akıllanıyor. Artık köpek eti satışı olmayacak. Çin hükümeti köpek eti yemeyi yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsün tüm dünyaya yayılşmasına sebeo olan Çin önemli bir karar aldı. Artık köpek eti yenmeyecek.

Çin Tarım Bakanlığı, et için yetiştirilen hayvanlar listesinden köpekleri çıkardı. Köpekler artık evcil hayvan kategorisinde yer alacak.

Çin hükûmeti ülkede köpek eti yenmesinin yasaklanacağının sinyalini verdi. Çin Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan taslak "Et için yetiştirilen hayvanlar" listesinde köpeklerin yasaklı olduğu belirtildi. Bakanlık, karara gerekçe olarak "medeniyetin gelişmesini", hayvan hakları konusundaki endişeleri" ve hayvanlardan insanlara hastalık geçişini önleme çabalarını gösterdi.

KÖPEK YENMEYECEK

Taslak listede köpekler "besi hayvan" olarak değil, "evcil hayvan" olarak yer aldı. Geçen günlerde Şenzen, Çin'de köpek ve kedi eti tüketimini yasaklayan ilk şehir oldu.

The Guardian'a konuşan Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals'ın uluslararası direktörü Paul Littlefair, "İlk defa bir bakanlık köpeklerin yiyecek olmayacağının sinyalini veriyor. Bu diğer yerel yönetimlere Şenzen'i takip etme kapısını açıyor" dedi.

Taslak liste resmileşene kadar, karar geçerli olmayacak.

Yorumlar