CHP'den Memur-Sen'e ziyaret

- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: - "Biz, memurların kazanılmış haklarının kaybedilmesine karşıyız. Bu konuda bir çalışma olacaksa, mutlaka paydaşlarıyla yapılmalı" - Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: - "Kamuda iş güvencesi konusunu, tartışmaya açmayacağımız, açtırmayacağımız bir husus olarak baştan beri kodladık ve bu konuda duruşumuzdan geri adım atmadık. Ama kamuda çok başlı istihdam biçiminin ortadan kaldırılması gerektiğini baştan beri ifade ediyoruz"

Google Haberlere Abone ol
CHP'den Memur-Sen'e ziyaret

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kamu personeli reformunun son zamanlarda tartışılmaya başlandığını belirterek, "Biz, memurların kazanılmış haklarının kaybedilmesine karşıyız. Bu konuda bir çalışma olacaksa, mutlaka paydaşlarıyla yapılmalı." dedi.

Ağbaba, Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Ağbaba, demokrasinin en önemli organlarından birisinin sendikalar olduğunu belirterek, bir toplum ne kadar örgütlüyse, demokrasisinin de o kadar gelişmiş olacağını söyledi.

CHP'nin hem sendikalara hem de diğer örgütlü kesimlere önem verdiğini ifade eden Ağbaba, bir politika oluştururken bu kesimlerin görüşlerini almaya çalıştıklarını vurguladı.

Kamu personeli reformunun son zamanlarda tartışılmaya başlandığını hatırlatan Ağbaba, "Biz, memurların kazanılmış haklarının kaybedilmesine karşıyız. Bu konuda bir çalışma olacaksa, mutlaka paydaşlarıyla yapılmalı." dedi.

Ağbaba, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikaların daha çok belirleyici olmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da 15 Temmuz'un ardından yapılan Yenikapı mitinginden sonra CHP'yi ziyaret ettiklerini anımsatarak, bu ziyaretin bir iadeyi ziyaret olduğunu söyledi.

- "Ziyaret memnuniyet verici"

Konfederasyon olarak kamu personel sistemine ilişkin duruşlarının belli olduğunu ifade eden Yalçın, "Kamuda iş güvencesi konusunu, tartışmaya açmayacağımız, açtırmayacağımız bir husus olarak baştan beri kodladık ve bu konuda duruşumuzdan geri adım atmadık. Ama kamuda çok başlı istihdam biçiminin ortadan kaldırılması gerektiğini baştan beri ifade ediyoruz. 4/a, 4/b, 4/c, 4/d'li, taşeronların bir ara güvenceye kavuşturulması üzerine taslak çalışması yapılırken 4/e diye kodlandı. Bu kadar çeşitlilik çok fazla kamu açısından. Bunu sadeleştirmek lazım. İşçi ve memur şeklinde iki başlıkta toplamak lazım." diye konuştu.

Muhalefet partisinin bu ziyaretinin memnuniyet verici olduğunu belirten Yalçın, ziyaret dolayısıyla CHP heyetine teşekkür etti.

Yalçın, ziyarette Ağbaba'ya Memur-Sen'in Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'ın eserlerini ve Konfederasyonun 15 Temmuz kitabını hediye etti.

Yorumlar