California'daki soykırım tasarısına karşı çağrı

Avaaz platformundan California'daki sözde soykırım tasarısına karşı çağrı

Google Haberlere Abone ol
California'daki soykırım tasarısına karşı çağrı

Küresel Vatandaşlık Platformu Avaaz, ABD'deki Türkleri, California eyaletinde yasalaşma sürecindeki "Soykırımı Anma Günü" yasa tasarısının veto edilmesi için düzenlenen kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Avaaz'ın internet sayfasından yapılan duyuruda, California Valisi Gavin Newsom'un, Ermeni toplumunun sözde soykırım iddialarını dillendirdiği 24 Nisan'ı resmi tatil ilan ederek "Soykırımı Anma Günü" ilan etmesine yol açacak yasa tasarısını 30 Eylül'de imzalamayı düşündüğü belirtilerek karşı yönde açılan kampanyaya destek çağrısı yapıldı.

Avaaz topluluğu, "AB 1801" olarak bilinen tasarıyla karşı hazırladığı kampanya metninde, "Bu yasa tasarısı yanlış bilgilendirilmiş, ön yargılı, hukuka aykırı, mali açıdan külfetli ve en önemlisi California'nın barış ve kapsayıcılığını bozar nitelikte. Bu dilekçe, Türk azınlığın California'da ve ABD'de güvenli bir şekilde yaşama arzusunu korumaya yönelik bir savunmadır. Siyasi bir duruştan kaynaklanmaz. Lütfen kampanyamıza desteğinizi gösterin." ifadelerine yer verdi.

İmza kampanyasının duyurusunda, tasarının imzalanması durumunda, iddiaları destekleyecek saygın bir kaynak olmamasına rağmen California halkının, vergilerinin bir kısmının sözde soykırım hakkında "farkındalık oluşturmak için" harcanacağı kaydedildi.

Ayrıca eyaletteki Türklere yönelik nefret suçlarının artacağı, Californialı çocukların Türk-Ermeni tarihinin yanlış versiyonunu öğrenerek büyüyeceği, Türk Amerikalı çocukların ise ayrımcılık ve ön yargıya karşı mücadele etmek zorunda kalacakları belirtildi.

Duyuruda ayıca, change.org sayfasında konuyla ilgili açılan imza kampanyasının herhangi bir açıklama yapılmadan kaldırılması eleştirildi.

Yorumlar