BM, Suriye'ye yardımların sürmesini istiyor

BM, Suriye'ye Babül Hava'dan sınır ötesi yardımların sürmesini istiyor

Google Haberlere Abone ol
BM, Suriye'ye yardımların sürmesini istiyor

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye-Suriye sınırındaki Babül Hava Sınır Kapısı'ndan insani yardım operasyonlarının süresinin uzatılması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, AA muhabirinin, 10 Ocak 2023'te süresi dolacak olan Suriye'ye sınır ötesi insani yardım programına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres'in, BM Güvenlik Konseyini en geç 10 Aralık'ta yardımların sürdürülmesine ilişkin karar verilmeden önce insani ihtiyaçlar konusunda bilgilendireceğini ifade etti.

Sınır ötesi yardımların sürmesine yönelik tutumlarının değişmediğini belirten Dujarric, bu yardımların yerini hiçbir şeyin alamayacağını söyledi.

- Yalnızca bir sınır kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Konseyinin 2014 yılında kabul ettiği karar tasarısına göre Suriye'nin kuzeybatısındaki bölgelere uluslararası yardım gönderiliyor.

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Irak ve Ürdün'ün yanı sıra Türkiye'deki iki sınır kapısından insani yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, sonraki yıllarda Rusya ve Çin'in itirazları üzerine sınırlandırıldı.

Halihazırda yalnızca Babül Hava Sınır Kapısı üzerinden gıda ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. BM Güvenlik Konseyinde yardım programının süresinin 10 Ocak 2023'e kadar uzatılması konusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Yardım programının uzatılması için Konseyin beş daimi üyesinden (Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere) hiçbirinin itiraz etmemesi koşuluyla en az 9 üyesinin onayını gerektiriyor.

 

Yorumlar