Beyrut'taki patlamada onlarca ölü, binlerce yaralı

SON DAKİKA: Beyrut'ta meydana gelen son tarihin en büyük patlamalarından biri olarak kayıtlara geçmeye aday olan patlamada şu ana kadar 100 kişinin öldüğü, 4 bin kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre çok sayıda bir bina yıkıldı, 100 kişi hayatını kaybetti, 4 bin kişi ise yaralandı.

Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı.

Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu.

İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa sürede ulaştı.

Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre, çok sayıda kişi de yaralandı.

Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu.

BEYRUT KIZILHAÇ'NDAN YENİ AÇIKLAMA

Lübnan Kızılhaçı, başkent Beyrut'ta dün meydana gelen patlamada ölü sayısının 100'e, yaralı sayısının 4 bine yükseldiğini duyurdu. 

Kızılhaç yetkililerinden Georges Kettaneh, Lübnan LBC televizyonunda yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı'ndaki patlamada 100 can kaybı ve 4 bin yaralı olduğunu söyledi.

Patlama sonucu hâlâ enkaz altında kalanlar olduğunu belirten Kettaneh, Beyrut'taki hastanelerin kapasitesinin dolduğunu ifade etti.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, daha önce, Beyrut'taki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısını 63 olarak açıklamış, yaralı sayısının da 3 bini geçtiğini aktarmıştı.

SAĞLIK BAKANINDAN AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut'taki patlamada ilk belirlemelere göre en az 50 kişinin öldüğünü, 2 bin 700 kişinin yaralandığını belirtmişti.

Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu ileri sürüldü.

BEYRUT VALİSİ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Patlamanın etkisi ve olay yerinden gelen görüntülere göre ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

HİZBULLAH'DAN İDDİALARA YALANLAMA

Lübnan Hizbullah'ı başkent Beyrut'taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Yorumlar