Berdimuhamedov, ŞİÖ ile iş birliği mesajı verdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ŞİÖ ile iş birliği mesajı verdi

Google Haberlere Abone ol
Berdimuhamedov, ŞİÖ ile iş birliği mesajı verdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile çok yönlü iş birliğine hazır olduğunu ifade etti.

Türkmenistan gazetesinin haberine göre, Berdimuhamedov, Özbekistan'ın Semerkant kentinde devam eden ŞİÖ zirvesinde yaptığı konuşmada, Türkmenistan'ın çok taraflı iş birliğini oluşturmak için siyaset, güvenlik, ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel-insani alanlarda ŞİÖ ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov, ticari ve ekonomik iş birliğinin derinleştirilmesinin, transit koridorların geliştirilmesi için uygun koşulların yaratılmasının, enerji alanında uzun vadeli iş birliğinin sürdürülmesinin, Afganistan'ın bu faaliyetlere katılımının sağlanmasının önemine vurgu yaparak ŞİÖ ile iş birliğinin öncelikli yönleri arasında yatırım alanında gerekli çalışmaların yapılması, kültürel-insani, eğitim alanlarında ilişkilerin yoğunlaştırılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Uluslararası hukuk normları ve ilkelerinin korunmasının, Birleşmiş Milletler (BM) düzeninin öncelikli alanlarından biri olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, BM Genel Kurulunun bir sonraki oturumunda Türkmen tarafının desteklediği uluslararası girişimler hakkında bilgi verdi.

Türkmen tarafının, bu girişimler çerçevesinde 2025 yılının "Barış ve Güven Yılı" ilan edilmesi için BM Genel Kuruluna teklif sunması ve Orta Asya için BM Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi'nin rolüne ilişkin bir sonraki karar taslağını hazırlaması bekleniyor.

Yorumlar