Bayramı ilk karşılayan İslam ülkesi Endonezya oldu

Ramaza Bayramı'nı ilk karşılayan Endonezya'da bayram namazları evlerde kılındı. Nüfusun ve vakaların düşük yoğunlukta olduğu bölgelerde ise camilerin açık alanlarında namaza izin verildi.

Google Haberlere Abone ol

İslam dünyası koronavirüs salgını nedeniyle en hüzünlü bayramlarından birini yaşıyor. Birçok İslam ülkesinde camilerde cemaatle namaz kılınması yasaklanmışken, bazı ülkelerde ise sokağa çıkma yasakları nedeniyle halk bayramlaşamıyor. 

Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da, Ramazan Bayramı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri gölgesinde karşılandı.

Ülkede yaşayan Müslümanlar, salgın tedbirleri kapsamında, başlıca vakaların yoğun olduğu bölgelerde bayram namazını çoğunlukla evde kıldı.

Merkezi hükümetin ülke geneli için bayram namazını ''evde kıl'' çağrısına rağmen vakaların az olduğu bölge idareleri mesafe ve maske gibi çeşitli önlemlerle cami ve açık alanlarda cemaatle bayram namazı kılınmasına izin verdi.

Resmi bayramlaşma programlarının iptal edildiği ülkede yetkililer, halktan bayram süresince, aile, akraba, komşu ve arkadaş ziyaretinin yanı sıra sarılma ve tokalaşma gibi yakın temastan da kaçınılmasını istedi.

Öte yandan dini kurumlar, bayram öncesi, bayram namazının evde cemaatle veya münferit olarak nasıl kılınacağına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Endonezya’da bugüne kadar 21 bin 745 kişi Kovid-19'a yakalanırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 1351'e ulaştı, 5 bin 249 kişi iyileşti.

Yorumlar