BAE ve Yunan genelkurmay başkanları Ege'de yan yana poz verdi

Türkiye'ye karşı her alanda düşmanca tavırlar sergileyen ülkeler arasında yer alan BAE, Ege'ye savaş uçakları indirdi, Yunan komutanlarıyla yan yana pozlar verdi.

Google Haberlere Abone ol
BAE ve Yunan komutanlar Ege'de poz verdi

Doğu Akdeniz, Suriye, PKK ve Libya meseleleri başta olmak üzere, her alanda Türkiye'ye karşı düşmanca tavırlar sergileyen Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) yeni bir hamle geldi. Girit Adası'ndaki Souda Hava Üssü'ne F-16 savaş uçaklarını indiren Abu Dhabi yönetimi BAE Genelkurmay Başkanı Al Rumaithi, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ile bir araya gelip Türkiye karşıtı pozlar verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan'ın Girit Adası'nda bulunan Souda Hava Üssüne 4 adet F-16 sevk etme kararı almıştı. BAE'ye ait F-16'ların, Yunan Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarıyla beraber ortak eğitim faaliyeti yürüteceği kaydedilmişti.

Doğu Akdeniz krizinde Atina'dan yanan saf tutan BAE, Türkiye karşıtı adımlarına her alanda atmaya devam ediyor. Abu Dhabi yönetimi, heçtiğimiz günlerde F-16 Blok 60 tipi savaş uçaklarını adaya inerek konuşlandırmıştı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, BAE'li mevkidaşı Hamad Mohammed Thani Al Rumaithi ile, Girit Adası'ndaki Souda Hava Üssü'nde bir araya geldi.

Yunan komutan ve BAE'li mevkidaşı, askeri düzeyde iş birliğinin daha da ileri taşınması ve geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı. Her iki isim de Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'da güvenlik ve istikrarın artırılmasının önemine vurgu yaptı.

YUNAN BASINI ZİYARETİ MANŞETTEN VERDİ

Yunanistan basını ise, ziyarete sayfalarında geniş yer ayırdı. Ta Nea, BAE'li ismin adaya ziyaretini "önemli ve büyük bir adım" olarak değerlendirdi.

Yorumlar