Avustralya, Sri Lanka'ya ek yardım yapacak

Avustralya, Sri Lanka'ya 25 milyon ABD doları ek yardım yapacak

Google Haberlere Abone ol
Avustralya, Sri Lanka'ya ek yardım yapacak

Avustralya, Sri Lanka'ya 25 milyon ABD doları ek yardım yapacak.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, yaptığı yazılı açıklamada, Sri Lanka'ya yapılacak söz konusu ek yardımın, 70 yılın en kötü ekonomik kriziyle mücadele eden ülkenin acil gıda ve sağlık gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik olduğu belirtildi.

Wong, "Avustralya bu zorlu dönemde Sri Lanka halkının, özellikle sıkıntı yaşayanların yanında." ifadesini kullandı.

Avustralya'nın bu zamana kadar Birleşmiş Milletler (BM) kurumları aracılığıyla Sri Lanka'ya toplam 75 milyon dolarlık destek sağladığı kaydedildi.

- Sri Lanka'daki durum

Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Yorumlar