Avrupa Birliği Yunan'dan yana tavır aldı, Türkiye'yi tehdit etti

Akdeniz'deki gerilimde Yunanistan'dan yana tavır alan Avrupa Birliği, Türkiye'ye yönelik yaptırım kararlarını görüştüklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Türkiye’ye yönelik kısıtlayıcı tedbirler gemilere uygulanabilir." ifadelerini kullandı.

Josep Borrell, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları gayriresmi toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınacağı toplantında konuştu.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı adımlardan kaçınması gerektiğini söyleyen Borrell, "Türkiye'nin adımları karşısındaki hayal kırıklığımız giderek artıyor. Türkiye'ye karşı yaptırımları hazırlamaya yönelik fikir birliğimiz var." ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye'ye karşı önlemlerin gemi gibi varlıkları da kapsayabileceğini belirten Borrell, "AB yasa dışı olduğunu düşündüğümüz her faaliyete odaklanıyor" dedi.

TÜRKİYE'DEN AB'YE CEVAP

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Hami Aksoy, AB'nin Doğu Akdeniz ile ilgili sözlerine ilişkin, "AB'nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yapılan basın açıklaması hakkındaki soruya cevap verdi.

Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibi, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve GKRY olduğunu belirten Aksoy, "Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB'nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır.

AB'nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir . Zira AB Adalet Divanı’nın da teyit ettiği üzere AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB’nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır." dedi.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

AB ve AB üyesi ülkeleri, birlik dayanışması bahanesiyle Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı maksimalist taleplerine destek olmamaya davet eden Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Yunanistan bir takımada devleti değildir. Meis başta olmak üzere, Anadolu’ya yakın Yunan Adalarının kıta sahanlığına sahip olmaları uluslararası hukuka ve içtihata aykırıdır.

Türkiye her zaman diyalog ve diplomasiye vurgu yaparken AB’nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne yardımcı olmadığı gibi ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır. Türkiye, karşısında kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri’nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir.

Meseleye samimiyetle bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY’nin bu durumun artık sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin yanlış hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır. Sonuç olarak, AB Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır.

ALMAN DEVLET KANALINDA ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI

 

Yorumlar