Almanya'da G20 hareketliliği, sokaklar karıştı

Almanya’da yarın gerçekleştirilecek G20 Zirvesi için dünya liderleri Hamburg’a gelmeye başladı. G20 zirvesinin yapılmasını protesto eden çok sayıda gösterici meydanlara indi. Geçtiğimiz günlerde G20 zirvesini protesto eden göstericiler bir porsche bayisini kundaklamıştı.

Google Haberlere Abone ol

SonHaberler | Haber Merkezi

Almanya’nın en büyük liman şehri olan Hamburg’un 7-8 Temmuz tarihlerinde ev sahipliği yapacağı G20 Zirvesi yarın başlıyor. Zirve kapsamında liderler Hamburg’a gelmeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jakob Zuma, Japonya Başbakanı Şinz Abe, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim al-Assaf, Vietnam Başbakanı Nguyn Xuân Phc Hamburg’a geldi.

7-8 Temmuz’da gerçekleşecek zirvede ekonominin güçlendirilmesi, mülteciler ve zorunlu göç, Afrika ile ortaklık, sorumlulukların üstlenilmesi, yolsuzluk, kara para aklama, terörle mücadele gibi küresel konular ele alınacak. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkesi ile AB’nin yer aldığı G20 Liderler Zirvesi kapsamında Hamburg’da güvenlik tedbirleri de üst seviyeye çıkarıldı. Zirvede 20 bin polis Hamburg sokaklarında görev yapıyor. Türkiye’yi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. Erdoğan, zirve kapsamında ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın gerçekleştirilecek G20 Zirvesi için Almanya’nın Hamburg kentine geldi.

Almanya’nın en büyük liman şehri olan Hamburg’un 7-8 Temmuz tarihlerinde ev sahipliği yapacağı G20 Zirvesi yarın başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G20 Zirvesi’ne katılmak için Hamburg’a geldi.

Edoğan Merkel İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma ve cumartesi günleri düzenlenecek 12'inci G20 Liderler Zirvesi süresince, bazı liderler ve uluslararası kuruluşların yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Bu kapsamda Erdoğan, bu akşam TSİ'ye göre 21.30 ile 22.15 saatleri arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kempinski Atlantik Otel'de basına kapalı bir görüşme yaptı.

Almanya'da Gösteriler

 Almanya’nın Hamburg kentinde yarın düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi öncesinde şiddet yanlılarının yollara barikat kurduğu ve araçlara zarar verdiği bildirildi.

Hamburg polisinden yapılan açıklamada, "Welcome to Hell" adlı yürüyüşün organizatörler tarafından sonlandırıldıktan sonra "Schwarzer Block" adlı şiddet yanlısı otonom oluşum mensuplarının küçük gruplarla St. Pauli semtine doğru kaçtığı belirtildi.

Bu kişilerin burada yollarda barikat kurduğu ve bunları kısmen ateşe verdiği ifade edilen açıklamada, park eden 200 araca ve trafik lambalarına da zarar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, bir banka ve Altona bölgesinde bulunan bir mahkeme binasının camlarının da kırıldığı aktarıldı.

Hamburg İçişleri Bakanı Andy Grote’nin oturduğu evinin önünde koruma amaçlı bulunan polis memurların kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradığı belirten açıklamada, olayda polislerin yara almadığı kaydedildi.

Açıklamada, göstericilerin polis memurlarına taş ve şişelerle saldırılarını sürdürdüğü, polis araçlarına zarar verildiği, 7 polis memurunun yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Hamburg polisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da halk uyarılarak "ilgisi olmayanların olayların cereyan ettiği yerlerden ayrılmaları" çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, kentte düzenlenen ve devam eden diğer iki gösteride de göstericilerden yüzlerini kapatmamaları istendi.

“Welcome to Hell” gösterisini organize eden ekipte olan Andreas Blechschmidt ise olaylarda polisin cop kullanması sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Hamburg polisi, 12 bin kişinin katıldığı "Welcome to Hell" gösterisine bin kişilik bir grubun yüzlerini açmaması ve polise taş ve şişe atılmasından dolayı tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederek göstericileri dağıtmıştı.

Öteyandan geçtiğimiz günlerde G20 zirvesini protesto etmek isteyen göstericiler bir porsche bayisini kundakladı.

Yorumlar