Almanya darbe girişimi haberiyle sarsıldı, onlarca gözaltı var

Almanya darbe girişimi haberleriyle bir anda neye uğradığını şaşırdı. Almanya'da darbe hazırlığı içerisinde olduğu belirlenen Nazilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlarda onlarca kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol
Almanya'da darbe hazırlığı yapan Nazilere baskın

Almanya'da darbe girişimi yaşandığı haberleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün dünyada şaşkınlıkla karşılandı. Almanya'da ülke genelinde yapılan baskınlarda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak suçuyla 25 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Savcılık sabahın erken saatlerde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların, 1871 Alman İmparatorluğu'nu örnek alan bir devlet kurmak amacıyla terör örgütü kurmakla suçlandıklarını açıkladı.

Birçok eyalette aşısı sağcı Reich Yurttaşlar Hareketi'ne yönelik yapılan baskınlarda 52 kişi hakkında "terör örgütü üyesi veya destekçisi olma" suçlamasıyla gözaltı kararı verildiği belirtildi. Yakalanan 25 kişinin arasında ise eski askerlerin de yer aldığı kaydedildi. Gözaltına alınanların Alman Federal Meclisine baskın yaparak darbe planladıkları iddia edildi.

ALMANYA DARBE GİRİŞİMİ İLE KARŞI KARŞIYA

Alman Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu sabahtan beri büyük bir terörle mücadele operasyonu düzenlendiğini belirterek, federal savcının bir terör ağını soruşturduğunu ifade etti. Buschmann, "Anayasal kurumlara silahlı bir saldırı planlandığına dair bir şüphe var." ifadesini kullandı. Alman İmparatorluğu'nu örnek alan grubun üyelerinin, modern Alman devletini tanımadığı belirtiliyor.

Şüphelilerin, "Reich Vatandaşları" olarak adlandırılan anlatılardan ve "QAnon ideolojisinden" oluşan bir komplo teorileri topluluğuna inandıkları iddia ediliyor. Grup üyelerinin ayrıca Almanya'nın sözde bir "derin devlet" tarafından yönetildiğine inandıkları belirtildi. Kamu yayın kuruluşu ZDF, parlamentonun alt kanadı Bundestag'ın eski bir aşırı sağcı üyesinin de komplonun parçası olduğunu ve bu kişinin yeni sistemde "Adalet Bakanı olmayı planladığını" kaydetti.

Alman Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann da Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Buschmann, bu sabahtan beri büyük bir terörle mücadele operasyonu düzenlendiğini belirterek, federal savcının bir terör ağını soruşturduğunu ifade etti. Buschmann, "Anayasal kurumlara silahlı bir saldırı planlandığına dair bir şüphe var" ifadesini kullandı.

UZUN ZAMANDIR PLAN YAPIYORLAR

Darbe planlayan grubun üyelerinin isimleri, Maximilian E., Michael F., Paul G., Norbert G., Markus H., Frank H., Matthias H., Ruth L., Andreas M., Thomas M., Harald P., René R., Melanie R., Ralf S., Wolfram S., Thomas T., Marco v. H., Rudiger v. P., eski AfD Belediye Meclis Üyesi Christian W. ve Peter W. olarak açıklandı.

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve Alman İmparatorluğu'nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla suçlanan gruba yönelik operasyon yapıldığını belirterek, "Bu tür girişimlere karşı hukukun üstünlüğünü savunarak harekete geçiyoruz. Bu sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

Faeser, yaptığı açıklamada, Almanya devletinin güçlü olduğunu ve demokrasi düşmanlarına karşı devleti koruduklarını söyledi. Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu'nu (2. Reich) örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla suçlanan gruba yönelik ülke çapında bu sabah bir operasyon yapıldığını aktaran Faeser, "Federasyon ve eyaletlerdeki 3 binden fazla güvenlik görevlisine bugün demokrasimizi korumak için gösterdikleri tehlikeli kararlılık için çok teşekkür ediyorum. Federal savcının yönetimindeki federal ve eyalet güvenlik makamları birlikte mükemmel bir şekilde çalıştılar." diye konuştu.

Faeser, soruşturmanın Alman İmparatorluğu (Reichsbürger) fikrini savunan bir gruptan gelen terör tehdidine karşı yürütüldüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

"Bugün ortaya çıkarılan şüpheli terör örgütü, şiddet içeren darbe hayalleri ve komplo ideolojileri tarafından yönlendirilmektedir. Darbe planlarının ne kadar ilerlediğine dair net bir tablo var ancak bu yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkarılacak. Militanlar demokrasiye, devletimize ve toplumumuzu savunan insanlara duydukları nefrette birleşmişlerdir. Bu nedenle bu tür girişimlere karşı hukukun üstünlüğünü savunarak harekete geçiyoruz. Bu sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Resmi makamlardan yapılan açıklamaya göre darbe planı Kasım 2021'den beri darbe planı yapılıyormuş. Grupta enekli askerlerin olduğundan bahsediliyor. İmparatorluk yanlıları olan aşırı sağcı grup, Federal Almanya Cumhuriyeti'ni tanımıyor. Grup, 1871-1945 yıllar arasındaki Alman İmparatorluğu'nun devam edeceğine inanıyor. Bu nedenle de vergi ödemeyi reddediyorlar.

HÜKÜMET BİLE KURMUŞLAR

Grubun etkili bir isminin Hessen eyaletinde olduğu açıklandı. “Rat- Meclis” şeklinde örgütlenen aşırı sağcı grubun, bir kabine kurduğu, adalet, dışişleri ve sağlık bakanlıkları kurduğu açıklandı.

Alman Federal Başsavcılığı, “Grubun Almanya‘daki mevcut sistemi yıkıp kendi amaçları doğrultusunda yeni bir yönetim sistemi kurmayı amaçladığını“ duyurdu.

Örgütün ayrıca, askeri bir kol planladığını ve bunlarla bölge bölge, ülkenin kontrol altına alınacağı, gerekirse silah kullanılmamasının da meşru olduğuna kararlaştırıldığı belirtildi.

ALMAN ORDUSUNDAKİ ÖRGÜT ÜYESİ

Calw kentinde gözaltına alınan askerin özel KSK timinden olduğu açıklanırken, darbenin silahlı askeri ayağını organize ettiği sanılıyor.

Alman imparatorluğu hayalini kuran “Reichsbürger” adli grubun, darbe başarılı olursa yeni düzene geçecekleri, prenslikler ve monarşinin kurulmasını sağlayacakları belirtildi.

ETKİLİ ALMANLARLA TEMAS

Grubun etkin isimlerle temasta olduğu, ayrıca çok sayıda eski asker üyelerinin bulunduğu belirtildi.

Alman İmparatorluğu'nu örnek alan aşırı sağcı grubun üyeleri, modern Alman devletini tanımıyor.

Operasyon hazırlıklarının aylar önce başladığı belirtilirken, siyasilerden peş peşe açıklamalar geliyor.

Yorumlar