AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan:

- "Almanya, demokratik bir toplantı yapılmasına dahi izin vermiyor. Güya ileri demokrasinin olduğu bir ülke. Bir taraftan da terör örgütlerine kol kanat geriyor ve onların faaliyetlerini yapmasına izin veriyor. Bunu birçok dünya ülkesinde görebiliyoruz" - "Hükümet sistemi bir antivirüs programıdır"

Google Haberlere Abone ol
AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan:

KONYA (AA) - AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Almanya'nın demokratik bir toplantı yapılmasına dahi izin vermediğini belirterek, "Güya ileri demokrasinin olduğu bir ülke. Bir taraftan da terör örgütlerine kol kanat geriyor ve onların faaliyetlerini yapmasına izin veriyor. Bunu birçok dünya ülkesinde de görebiliyoruz." dedi.

Akdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesince Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Anayasa ve Güçlü Türkiye Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.

Dünyada yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve İslamofobinin giderek arttığını belirten Akdoğan, "Dünyada adeta akıl tutulması yaşanıyor. Farklı olana ve farklı medeniyetten olana karşı akıl tutulması hali var. Avrupa Birliği'ne bakıyorsunuz, yine aynı. Almanya, demokratik bir toplantı yapılmasına dahi izin vermiyor. Güya ileri demokrasinin olduğu bir ülke. Bir taraftan da terör örgütlerine kol kanat geriyor ve onların faaliyetlerini yapmasına izin veriyor. Bunu birçok dünya ülkesinde de görebiliyoruz." diye konuştu.

Akdoğan, Türkiye üzerinde 3-4 yıldır yeni senaryolar oynandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ukrayna'da sokak gösterileriyle hükümet devrildi. Mısır'da doğrudan darbe yapıldı. Bu oyunların hepsi Türkiye'de denendi. Yargı darbesi, ses kayıtları, sokak isyanları gibi. Terör örgütleri üzerimize salındı. En sonunda askeri cuntayla fiili müdahale yapmaya çalıştılar ama olmadı. Üzerimizdeki baskı devam ediyor. Şu anda ekonomik manipülasyonlarla buna devam ediyorlar."

Akdoğan, Türkiye'nin hukukunu, demokrasini, ekonomisini, iç barışını, sınırlarını ve güvenliğini korumasının güçlü bir hükümet sistemiyle mümkün olabileceğini aktararak, bölgede ayakta kalmanın ancak bu sistemle mümkün olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin karşılaştığı tehditlere karşı istikrarlı yapıya ihtiyacı olduğunu dile getiren Akdoğan, "15 Temmuz'da bu millet bir destan yazdı ama bir gecede darbe zihniyeti ortadan kaldırılamıyor. Bir süreç lazım. Bu süreç için de güçlü bir hükümet sistemi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Akdoğan, 15 Temmuz'da milletin yalnızca demokrasiyi kurtarmadığını, aynı zamanda demokrasiyi ihya edecek süreci başlattığına dikkati çekerek, 15 Temmuz'la vesayet düzenine son verildiğini anımsattı.

- "Hükümet sistemi bir antivirüs programıdır"

Akdoğan, "Hükümet sistemi, FETÖ, derin yapılanmalar, çeteler ve mafyalarla mücadele eden bir antivirüs programıdır. Referandumda çıkan sonuçla Türkiye'yi neyin beklediğini iyi hesaplamak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yeni bir konu değil. Uzun zamandır konuşulan bir sistem. Rahmetli Erbakan Hoca, merhum Alparslan Türkeş, Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in gündeminde hep başkanlık vardı. 'Böyle yürümüyor, Türkiye'nin buna ihtiyacı var.' dediler." değerlendirmesinde bulundu.

Güçlü bölgesel bir aktör olmak, 2023 hedeflerine ulaşmak ve daha ileri seviyeye gidebilmek için yeni anayasa gerektiğini vurgulayan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Parlamenter sistem Türkiye'yi geçmişte belli krizlere soktu ve AK Parti'nin varlığıyla Türkiye'yi belli yerlere kadar taşıdı. Bundan sonra daha ileri gidebilmek için bir değişiklik gerekiyor. Muhalefet, 'Başkanlık geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan giderse ne olacak?' diyor. Asıl şimdiki sistem Sayın Erdoğan olmazsa nasıl yürüyecek? Bu sistem değişmezse Erdoğan'dan sonra yürür mü? Yürümez. Bunu görmek lazım. CHP diyor ki 'Evet' çıkarsa ekonomi batar, terör azar, başınız belaya girer. 'Evet' diyenler ihanet içindedir.' diyorlar. 'Evet' diyenleri hain olarak yaftalayanlar, 'Evet' dedikten sonra kıyamet senaryoları ortaya çıkarıyorlar."

Akdoğan, daha sonra "Asker Sivil İlişkileri ve Kumpastan Darbeye FETÖ" kitabını imzaladı.

Yorumlar