Adana'da "FETÖ’nün ev imamına" hapis istemi

- FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, üniversite öğrencilerinden sorumlu ev imamı olduğu iddia edilen kişi hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı - İddianamede itiraflarına yer verilen şüpheli, FETÖ/PDY'nin firari "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün kentte örgüt toplantısı yaptığı iddia edilen yer olarak bilinen otele götürüldüklerini ve örgüt elebaşının videolarını izlediklerini anlattı

Google Haberlere Abone ol

ADANA (AA) - Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, örgütün üniversite öğrencilerinden sorumlu ev imamı olduğu iddia edilen kişi hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Cumhuriyet savcılığınca, örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen tutuksuz İ.G. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

İ.G. için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede itiraflarına yer verilen tanık A.B, ''Bölge imamı M.K. tarafından haftalık toplantılar yapılırdı. Ben bu toplantılara sorumlu olduğum evlerin imamları ile katılırdım. Bu toplantılara bölge imamı M.K. ve ev imamları Murat kod adlı şahıs, Hindistanlı olan Adriana, H.A. ve İbrahim kod adlı İ.G. de katılırdı.'' ifadesini kullandı.

İddianamede etkin pişmanlığa dair ifadelerine yer verilen şüpheli İ.G. ise bu yapıyla ortaokul sürecinde tanıştığını ve 2011 yılında Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazandığını belirtti.

Adana'da örgüte ait evlerde kaldığını ve bu evlerde örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitapları öğrencilere okuttuğunu anlatan İ.G, şunları aktardı:

''Örgüt içinde benim kod adım İbrahim'di. Üniversite üçüncü sınıfta okurken yani 2014-2015 eğitim döneminde kod adı Halil olan bölge talebe mesulü 'Kakao Talk' programı yükleyin onunla haberleşelim' dedi. Ben de bu programı yükledim. Fakat sonrasında sildim. Yapıya ait evden çıktıktan sonra erkek öğrenci yurduna kayıt yaptırdım. Ben staj yaptığım için yıl sonu programına katılmadım."

İ.G, yurtta kaldığı sırada, FETÖ/PDY'nin firari "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün kentte örgüt toplantısı yaptığı iddia edilen yer olarak bilinen otele götürüldüklerini anlatarak, "Bu otelde Fetullah Gülen'in kitaplarının okunması, vaazlarının dinletilmesi, videolarının izletilmesi programı yapıldı. Bu otele yurttan servis tutup götürüyorlardı. Yurt müdürü ise Ahmet adında kısa boylu bıyıklı bir kişiydi.'' dedi.

İddianamenin değerlendirme bölümünde ise şüpheli İ.G'nin örgütün ideolojisi doğrultusunda uzun bir süre ev imamlığı yaptığının belirlendiği ve bu görevi yerine getirirken imam sıfatıyla bölge imamının düzenlediği toplantılarına katıldığı belirtildi.

Şüphelinin iletişim tespitinin engellenmesi ve deşifre olmamak için için "Kakao Talk" isimli uygulama üzerinden diğer örgüt mensuplarıyla irtibat kurduğunun aktarıldığı iddianamede, İ.G'nin örgütsel eylemlerinin çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk arz ettiği vurgulandı.

Şüpheli İ.G'nin ilerleyen günlerde yargılanmasına başlanacak.

Yorumlar