ABD, İngiltere ve Fransa'dan Husilere çağrı

ABD, İngiltere ve Fransa, Yemen'deki Husilere saldırılarını derhal durdurma çağrısı yaptı

Google Haberlere Abone ol
ABD, İngiltere ve Fransa'dan Husilere çağrı

ABD, İngiltere ve Fransa, Yemen'deki İran destekli Husilere saldırılarını durdurarak uluslararası hukuka uyma çağırısında bulundu.

Yemen'deki ABD Büyükelçisi Stephen Fagin, İngiltere Büyükelçisi Richard Oppenheim ve Fransa Büyükelçisi Jean-Marie Safa'nın ortak çağrısı Fransa'nın Yemen'deki büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapıldı.

Açıklamada, "Fransa, Birleşik Krallık ve ABD büyükelçileri olarak Husilerin 9 Kasım'da Yemen'in Kuna Limanı'na demirlemiş bir petrol tankerini hedef alan terör saldırısını ve uluslararası denizcilik yolları ile temel ihtiyaçların akışını sağlayan gemilere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz." denildi.

Husilerin bir kez daha Yemenlileri öncelemediğini gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, "ekonomik bir savaş yoluyla milyonlarca Yemenliyi temel mallara erişimden mahrum etmeye çalışmanın, çatışmayı ve insani krizi sadece daha da kötüleştireceği" uyarısı yapıldı.

Açıklamada Husilere, "saldırıları derhal durdurmaları, uluslararası hukuk yükümlülüklerine uymaları ve tüm Yemenliler için uzun vadeli barış ve istikrar sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM) ile tam iş birliği yapmaları" çağrısında bulunuldu.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, liman saldırılarına ilişkin yaptığı yazılı bir açıklamada saldırılardan Husileri sorumlu tutmuştu.

Yemen'deki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi'ne (GGK) bağlı Bağımsız Aden kanalının dünkü haberine göre, Şebve kentindeki Kuna Limanı'nda demirli bir tankeri hedef almaya çalışan İran destekli Husilere ait insansız hava aracı (İHA) düşürülmüştü.

- Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husilerden yapılan açıklamada "Dabbe Limanı'ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik." ifadeleri kullanılmıştı.

Söz konusu saldırı, uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmama ve bu tür saldırılara son verme çağrısı yapılmıştı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yorumlar