ABD: Brunson'u bırakın kriz bitsin

Kasım ayındaki ABD seçimlerine hazırlanan Donald Trump, Türkiye'de tutuklu bulunan papaz Brunson ile ülkedeki evengelistlerin oylarına göz dikmiş durumda. Brunson'un serbest bırakılması için Türkiye ileilişkileri kopmasına getiren ABD'den bir açıklama daha geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Türkiye pastör Brunson'u koşulsuz serbest bırakırsa kriz hemen biter" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ABD ile Türkiye arasında FETÖ/PKK soruşturması kapsamında tutuklanan Brunson nedeniyle başlayan siyasal gerilim, 10 Ağustos'ta ekonomik bir savaşa dönüştü. Türk ekonomisine dışardan yapılan spekülatif müdahalelerle gerçekleştiren ABD'den bir açıklama daha geldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Türkiye pastör Brunson'u koşulsuz serbest bırakırsa kriz hemen biter" dedi.

Ziyaret için gittiği İsrail'de Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Bolton, Türk Lirası'nın son dönemde rekor seviyede değer kaybetmesine de değinerek "Katar'dan gelen para Türkiye ekonomisini kurtarmaya yardım etmez" şeklinde konuştu.

Trump'ın Danışmanı Bolton, "Türkiye rahip Brunson'ı bırakmayarak büyük bir hata yaptı." ifadelerini kullandı.

"NATO'DAN UZAKLAŞMA SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL"
Güvenlik Danışmanı Bolton açıklamalarında NATO-Türkiye ilişkilerine de değindi. Bolton Türkiye'nin NATO'dan geçici olarak uzaklaştırılması gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı ile ilgili bir soruya "Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. Biz meşru olmayan bir şekilde Türk hükümeti tarafından alı konulan rahip Brunson ve diğer Amerikalılar sorununun çözülmesine yoğunlaştık" dedi.

Yorumlar