3 Avrupa ülkesi Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

Avrupa Birliği üyesi İspanya, Filistin Devleti'ni tanıyan ilk ülkelerden biri olarak tarihe geçti. İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
3 Avrupa ülkesi Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdıklarını duyurdu. Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. Tüm taraflarca kabul edilmediği müddetçe 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız,” dedi.

ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNLUK

Başbakan Sanchez, tanıma kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti. “Önceliğimiz Gazze'de olup bitenlere son vermek ve geçişleri insani yardıma açmaktır, bundan sonra çabalarımızı iki devletli çözüme odaklayacağız. Bugünkü Filistin'i tanıma kararımız uluslararası hukuka uygundur ve bir barış konferansı düzenlemek için Arap ülkeleriyle birlikte çalışacağız,” ifadelerini kullandı.

BM ÜYESİ DEVLETLERİN TANIYICI SAYISI ARTIYOR

İspanya'nın bu hamlesiyle Birleşmiş Milletler'in 193 üye devletinden 145'i artık Filistin devletini tanımış durumda. İsrail'in tehditlerine rağmen Filistin'i tanıma kararı alan İspanya'nın bu adımı, uluslararası alanda geniş yankı uyandırdı.

NORVEÇ'İN KARARNAMESİ

Norveç hükümeti, gece yarısı yürürlüğe giren bir kararname ile Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdığını duyurdu. Norveç'in bu adımı, uluslararası barış ve güvenlik çabalarına katkı sağlamak amacıyla atıldı.

İRLANDA'NIN AÇIKLAMASI

İrlanda hükümeti de benzer bir adım atarak Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. İrlanda Başbakanı Simon Harris, "İrlanda'nın bu kararı umudu canlı tutmakla ilgilidir. İsrail ve Filistin'in barış ve güvenlik içinde yan yana yaşamasının tek yolunun iki devletli bir çözüm olduğuna inanmakla ilgilidir" şeklinde konuştu.

DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN KURULMASI

İrlanda hükümeti, Dublin ile Ramallah arasında tam diplomatik ilişkiler kurulmasını kabul etti. Harris, "Bu karar, barış umudunu canlı tutmakla ilgili" dedi ve İsrail Başbakanı Netanyahu'ya, Gazze'deki insani felaketi durdurması çağrısında bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN'IN İSPANYA ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İspanya'nın Filistin'i tanıma kararı dolayısıyla ilettiği davet çerçevesinde İspanya'ya ziyaret gerçekleştirecek. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bakanımız, İspanya'nın Filistin Devleti'ni tanıma kararı vesilesiyle ilettiği davet çerçevesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte 29 Mayıs tarihinde Madrid'i ziyaret edecektir,” ifadeleri kullanıldı.

FİLİSTİN'İ DAHA FAZLA ÜLKENİN TANIMASI İÇİN ÇABALAR

Görüşmelerde, Gazze'de ateşkesin sağlanmasına ve iki devletli çözüm temelinde Filistin Devleti'nin daha fazla ülke tarafından tanınmasına yönelik çabalar ele alınacak. Bakanlık açıklamasında, “Görüşmelerde, Gazze'de ateşkesin sağlanmasına ve iki devletli çözüm temelinde Filistin Devleti'nin daha fazla ülke tarafından tanınmasına yönelik çabalar ele alınacaktır,” denildi.

 

Yorumlar