24 Saat içinde 3 farklı ilde 3 fabrikada yangın

Türkiye'nin 3 farklı ilinde 24 saat içinde 3 fabrikada şüpheli yangınlar meydana geldi. Yangınlardan ikisinin kimya fabrikalarında meydana gelmesi ise şüpheleri daha da kuvvetlendirdi.

Google Haberlere Abone ol
24 Saat içinde 3 farklı ilde 3 fabrikada yangın

Türkiye'de son iki gündür fabrika yangınları yükseliyor. Önce Edirne, ardından Denizli sonra da Adana'da büyük fabrikalarda yangınlar meydana geldi. Denizli ve Adana'daki fabrikaların kimya fabrikaları olmaları ve yangınlara müdahaleyi zorlaştırmaları akıllara sabotaj ihtimallerini getiriyor. 

EDİRNE'DE SIVI YAĞ FABRİKASINDA YANGIN

Edirne'de sıvı yağ üretilen fabrikanın depolama alanında çıkan yangın kontrol altına alındı.

Havsa ilçesi kara yolu üzerindeki fabrikanın depolama alanında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

24 Saat içinde 3 farklı ilde 3 fabrikada yangın
Edirne

 

Haber verilmesi üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 4 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı.

DENİZLİ'DE KİMYA FABRİKASINDA YANGIN

Kale Mahallesi'nde madeni yağ, gres yağı ve aerosol sprey türevlerini üreten kimya fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi yönlendirildi, fabrikada çalışanlar tahliye edildi.

İtfaiye ekiplerinin köpükle müdahale ettiği yangından yükselen duman, kentin birçok yerinden görülüyor.

Yanan tesis içinden zaman zaman patlama sesleri duyulurken, ekipler, yangının yakın konumdaki tesislere sıçramaması için çaba gösteriyor.

Öte yandan polis ekipleri de tesis çevresinde güvenlik önlemi alarak fabrika çevresine girişlere izin vermiyor.

Yangında ilk belirlemelere göre yaralının bulunmadığı öğrenildi.

24 Saat içinde 3 farklı ilde 3 fabrikada yangın
Denizli

 

Olay yerine tedbir amaçlı AFAD ve UMKE ekibi de sevk edildi.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada, söndürme ve soğutma çalışmalarının sürdüğü yangında can kaybı ve yaralının bulunmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Yangın mahallinin etrafındaki fabrikalar tedbir amaçlı boşaltılmış olup ekiplerimiz yangının çevreye etkisiyle ilgili tüm tedbirleri almıştır. Yangının çıkış nedeniyle ilgili geniş çaplı araştırma çalışmaları başlatılmıştır."

Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı, AA muhabirine, yangın ihbarı üzerine 2 ayrı istasyondan 10 aracı bölgeye yönlendirdiklerini söyledi.

İtfaiye personelinin yangına hızla müdahale ettiğini anlatan Başlı, şunları kaydetti: "Yangının işletmenin yan tarafındaki tekstil işletmesine sirayet etmesini engelledik. Şu an 11 tanker, 32 arazöz, 12 destek aracı ve yer ekiplerimizle yangına müdahalemiz devam ediyor. Kimyasal tesis olduğundan dolayı küçük küçük patlamalar devam ediyor. İnşallah söndürme işlemlerinden sonra soğutma işlemlerine geçeceğiz. Tahmini 4-5 saatlik bir çalışmamız sürecek. Şu an yangın bölgesinde destek ekiplerimizle birlikte 130 personelimiz var."

Öte yandan itfaiye ekiplerinin yangının ilk çıktığı anda bölgede termal ısı kamerasıyla ölçtüğü sıcaklığın 1063 dereceye kadar ulaştığı öğrenildi.

ADANA'DA KİMYA FABRİKASINDA YANGIN

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kimya fabrikasında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

24 Saat içinde 3 farklı ilde 3 fabrikada yangın
Denizli

 

Sarıçam ilçesindeki sanayi bölgesinde, zirai tarım ilaçları ve türevlerinin üretildiği kimya fabrikasında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık, polis, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Ekipler, tedbir amaçlı fabrika çevresine giriş ve çıkışları sınırlandırdı, etraftaki işletmeleri de boşalttı.

İtfaiyenin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Yorumlar