'Başkanlık sistemi Alparslan Türkeş’in hayaliydi'

AK Parti'li Hasan Turan, Alparslan Türkeş'in dava arkadaşı, Bekir Doğan'ın, "Başkanlık sistemi, Türkeş’in hayaliydi. dediğini aktardı.

Google Haberlere Abone ol
'Başkanlık sistemi Alparslan Türkeş’in hayaliydi'

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Alparslan Türkeş'in dava arkadaşı, ülkücü hareketin önemli isimlerinden Bekir Doğan'ın, "Başkanlık sistemi, Türkeş’in hayaliydi. Ben de Cumhurbaşkanlığı sisteminin istikrar getireceğine inanıyorum. Millet olarak evet diyelim ve 16 Nisan'da bayram yaşayalım." dediğini aktardı.

Turan, yaptığı açıklamada, MHP'nin kurucusu Türkeş'in dava arkadaşı, ülkücü hareketin önemli isimlerinden 93 yaşındaki Bekir Doğan'ı, İstanbul'daki evinde ziyaret ettiğini belirtti.

Söz konusu ziyareti değerlendiren Turan, "Ülkücü hareketin ulu çınarı" olarak adlandırılan Bekir Doğan'ın, ziyarette Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.

Hasan Turan, Bekir Doğan'ın, "Başkanlık sistemi, merhum Alparslan Türkeş’in hayaliydi. Türkeş, Türk milletinin gelenek göreneklerine en uygun modelin başkanlık sistemi olduğunu savunmuştu. Ben de Cumhurbaşkanlığı sisteminin, ülkede her anlamda istikrar getireceğine inanıyorum. Millet olarak Cumhurbaşkanlığı sistemine sahip çıkalım, evet diyelim ve 16 Nisan'da ülke olarak bayram yaşayalım." dediğini aktardı.

Turan, Bekir Doğan’ı tanımaktan son derece mutlu olduğunu kaydederek, "Hala genç delikanlı duyarlılığında olan, memleket sevdasını ilerleyen yaşına meydan okurcasına eskitmeden içinde taşıyan Bekir amcamızı ziyaretten ve sohbetinden ziyadesiyle keyif aldım." dedi.

Davası yolunda 1973 yılında öğretmen olan kardeşini, ülkücü harekete feda eden Bekir Doğan'ın dava arkadaşlarına, "Türkiye kritik bir dönemden geçiyor. 16 Nisan'da ülkemizin gücünü herkese göstermeliyiz." sözleriyle seslendiğini belirten Turan, Bekir Doğan'ın bu sözlerinin, "Yolunu kaybetmişlere verilecek en güzel cevap" olduğunu belirtti.

Yorumlar