Savaş jetleri Kayserilileri korkuttu

Kayseri'de savaş jetlerinin alçak irtifadan uçarak neden oldukları yüksek ses nedeniyle büyük bir panik yaşandı.

Savaş jetleri Kayserilileri korkuttu
12 Nisan 2016 Salı 22:54

Savaş jetlerinin ses duvarını aşarak Kayseri üzerinden uçuş yapması şehir genelinde ve çevre illerde büyük paniğe neden oldu. Vatandaşlar, ses duvarının aşılmasıyla oluşan patlamaya benzer sesi bombalı saldırı sanarak polis ve jandarmayı aradı.

Kayseri'de bulunan Erkilet 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'ndan kalkan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş jetleri Kayseri semalarında ses duvarını aştı. Ses duvarının aşılmasıyla meydana gelen patlama ve gürültü üzerine vatandaşlar 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma hatlarını kilitledi. Vatandaşların 'Müthiş bir patlama oldu' ihbarı üzerine polis ve askeri personel araştırma başlattı. Yapılan araştırmada kulakları sağır eden, binaların camlarının sallanmasına yol açan ve gök görültüsünü andıran patlama sesinin savaş uçağının ses duvarını aşmasıyla oluştuğundan kaynaklandığı belirlendi. Ancak patlamayı andıran bu ses sosyal medya da çeşitli yorumlara ve terör patlamasına yorumlanınca Alo 155 ve 156 hatları dakikalarca susmadı.

Bu arada savaş uçağının çıkarrtığı gürültü ile ilgili olarak polis telsizinden araştırma yapan ekipler 'çıkan yüksek ses, bir uçaktan kaynaklanmıştır, ekiplerimiz normale dönebilir' anonsu yapıldı.

KAYSERİ VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Ses olayının büyük yankı uyandırması üzerine Kayseri Valiliği'nden açıklama geldi. Vali Orhan Düzgün twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Patlama sesine benzer sesin bölgemizden geçen bir uçağın ses duvarını aşmasıyla oluşan gürültü olduğu değerlendirilmektedir" dedi.

Vali Düzgün yaptığı açıklamada, “Kayseri il merkezi ile Pınarbaşı ilçesi arasında vatandaşlarımızca duyulan yüksek gürültülü, patlama sesine benzer ses ile ilgili farklı yorumlar yapılması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Patlama sesine benzer sesin bölgemizden geçen bir uçağın ses duvarını aşmasıyla oluşan gürültü olduğu değerlendirilmektedir. Güvenlik birimlerimizce yapılan araştırma ve taramalarda herhangi olumsuz bir duruma rastlanılmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×