Miting bombacısı: Çaycının da haberi vardı

HDP'nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı düzenleyen Orhan Gönder, bombayı koyduğu seyyar arabanın sahibinin de eylemden haberdar olduğunu savundu

Miting bombacısı: Çaycının da haberi vardı
01 Nisan 2016 Cuma 19:38

Diyarbakır'da 5 Haziran günü HDP’nin mitingine yapılan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili 5 şüpheli hakkında 5’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 bin 318’er yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Diyarbakır’da 5 Haziran günü HDP mitinge düzenlenen bombalı saldırıda Şeyhmus Kaçan (34), Necati Kurul (46), Civan Arslan (18) ve Ali Türkman’ın (65) ölümü ve 210 kişinin yaralanmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede tutuklu şüpheliler İsmail Korkmaz (35), Mustafa Kılınç (39), Orhan Gönder (20) ve Burhan Gök (37) ile firari şüpheli İlhami Balı’nın (33), ’Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ’Nitelikli öldürme’, ’Nitelikli öldürmeye teşebbüs’ ve ’Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ suçlarından cezalandırılması istendi. Savcı tutuklu şüpheliler İsmail korkmaz, Mustafa Kılınç, Orhan Gönder, İlhami Balı, Burhan Gök hakkında 5’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 4 bin 101’er yıldan 6 bin 318’er yıla kadar hapis cezası talep etti. İddianame, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

KUTUDA ESRAR VE PARA OLDUĞUNU SÖYLEDİ

2’nci patlamanın olduğu seyyar tezgahın sahibi Y.S.Z. iddianamedeki ifadesinde elinde iki poşet olan bir kişinin gelip çay-kahve içmek istediğini belirterek, "Şahıs poşeti tezgaha bırakmak istedi. Poşetin içinde ne olduğunu sordum. Poşette ayakkabı kutusu içinde esrar ve para olduğunu söyledi. Poşeti arabanın yanına koyup açmak istedim. Kutunun koli bandı ile sarılı olması ve hırsızlıkla suçlanmamak için açmadım. Şahıs yeniden gelip poşetin ağzını düğümleyip kenara koydu. Sık sık ’Poşet yakalanmaz değil mi?’ diye sordu. Sonra daha fazla muhatap olmadım. Poşeti arabanın altına bağladığını söyleyip ayrıldı. Bir daha gelmedi" dedi.

ÇAYCI EYLEMİ BİLİYORDU

Miting alanına girişlerin başlaması ile ilk bombayı çöp tenekesine bıraktığını belirten Gönder, "Miting alanına girdim ve bir süre burada bekledim. HDP yöneticileri konuşmaya başladıktan sonra çaycıya poşeti getirmesini istedim. Bombayı seyyar tezgahın altına bağlayıp alandan ayrıldım. İlk bombanın alarmını saat 17.50’ye kurdum. 2’nci bombayı birkaç dakika sonra telefonla arayıp patlattım. Patlama sırasında kaldığım otele yakındım. Çaycı bomba patlayacağını biliyordu. Saatleri karıştırmış olabilir. Beni gönderen şahıslar çaycı ile irtibatlıydı. Çaycıya saldırı ile ilgili bilgi verildiğini tahmin ediyorum. Sonra Gaziantep’te birini arayarak acilen Suriye’ye geçmek istediğimi söyledim. Bu kişi beni tersleyerek telefonu yüzüme kapattı. Diyarbakır’da traş olup, akşam otobüsle Gaziantep’e gittim. Planladığım başka eylem yok. Eylemden sonra Suriye’ye gitmeyi planlıyordum. DAEŞ’in ganimet, cizye ve zekat şeklinde gelir kaynakları olduğunu biliyorum. Arkadaş aracılığı ile örgüte eleman kazandırıldığını düşünüyorum. DAEŞ terör örgütüne katıldığım ve bu eylemi yaptığım için pişmanım" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×