Balyoz Planı davası mağduruna tazminat

Balyoz Planı davası kapsamında, 13 ay tutuklu yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen astsubay Canatan Turgut'a, tazminat ödenmesine karar verildi.

Balyoz Planı davası mağduruna tazminat
06 Ekim 2016 Perşembe 10:25

Balyoz Planı davası kapsamında, 13 ay tutuklu yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen Astsubay Başçavuş Canatan Turgut'a, tutuklama tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle 142 bin 225 lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı
.
İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, davacı Turgut ve avukat Aykanat Kaçmaz hazır bulundu.

İddia makamı, tüm dosya kapsamı göz önüne alınarak mahkemece takdir edilecek bir miktar maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi yönünde mütalaa verdi.

Avukat Kaçmaz, müvekkilinin halen Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalıştığını, darbeci olarak suçlanıp cezaevine konduğunu, sonu belirsiz bir şekilde cezaevinde kalacağı düşüncesi oluştuğunu belirterek, psikolojik ve ruhsal olarak çöküntü yaşadığını ve özel yaşantısında da mağdur olduğunu ifade etti.

Kaçmaz, "Sosyal çevresi müvekkilimden uzaklaşmıştır. Çocuğunun okulunu değiştirmek zorunda kalmıştır. Müvekkilimin çocuğu terapi görmektedir. 13 ayın sonunda kendisine 'pardon' denilmiştir. Müvekkilim hakkında, tazminata hükmederken bu hususların tüm dosya kapsamında nazara alınmasını talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, Turgut'un maddi tazminat talebini kısmen kabul ederek 2 bin 225 lira, manevi tazminat talebinin de kısmen kabulüne karar vererek 140 bin lira tazminatın tutuklama tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle Hazine'den alınarak Turgut'a ödenmesine hükmetti.

Güney Deniz Saha Komutanlığında görev yapan Canatan Turgut, avukatı aracılığıyla sunduğu dava dilekçesinde, Balyoz Planı davası kapsamında 13 ay tutuklu yargılanarak özgürlüğünden mahrum bırakıldığını belirtmişti.

Turgut'un dava sürecinde sağlığının bozulduğuna ve mağdur edildiğine değinilen dilekçesinde, haksız yere tutuklu kaldığı süre için 30 bin lira maddi, 300 bin lira da manevi tazminat talep edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×