Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi kapılarını açtı

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında kapılarını ziyaretçilerine açtı.Turgutlu’nun sivil miras olarak en önemli yapıları arasında yer alan Üzümcü Konağı, tadilatı yapılarak Turgutlu...

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi kapılarını açtı
19 Mayıs 2017 Cuma 19:58

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Turgutlu’nun sivil miras olarak en önemli yapıları arasında yer alan Üzümcü Konağı, tadilatı yapılarak Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi olarak kapılarını açtı. Turgutlu Belediyesi tarafından daha önce satın alınan Üzümcü Konağı, Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle restorasyon çalışmaları yapıldı. Açılışta konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, "Üzümcü Konağı olarak bilinen bölge Turgutlu’nun en eski sivil miraslarından biridir. Yunan işgali sırasında kentin önemli yapıları yakılmıştı, işgalin ardından bu konak kent mimarisinin modern bir yüzü olarak inşa edildi. Bu yapıya sahip çıkmak, geleceğimize ve kadim eserlerimize sahip çıkmak demektir. Özverili bir çalışma sürecinin ardından Kent Müzemiz tamamlandı. Şimdi Turgutlu geçmişini bu nadide mekanda öğrenebilecek" dedi. Açılışa katılan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, "Turgutlu ve Turgutlu Belediyesi tarihine sahip çıktı. Bu güzel eser ortaya çıktı, emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesinde Yörük kültürü odası, eski başkanlar odası, eski zanaatkarlar odası, Turgutlu’nun tarihi altyapılarının sergilendiği odalar, Turgutlu’nun tanıtımında önemli bir rolü olan fotoğrafçı Ahmet Hamdi’nin anısına yapılan bir oda, konferans salonu, ilk yel değirmenlerinin bulunduğu tasarımlar yer alıyor. Kent Müzesiyle Turgutlu’nun geçmişi gelecek nesillere aktarılarak kültür turizmi açısından da kente katkı sağlaması hedefleniyor.

Açılış törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Turgutlu Kaymakam vekili Ahmet Erdoğdu, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Ahmet Türk, Turgutlu Jandarma Komutanı Muhammet Evren, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, siyasiler, bürokratlar ve Turgutlulu vatandaşlar katıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×