Bartholomeos İzmir'de ayin yönetti

Aziz Vukolos Kilisesi'ndeki ayinde İzmir Başpapazı Kyrillos Sykis'in episkopos olarak atanması töreni gerçekleştirildi

Bartholomeos İzmir'de ayin yönetti
25 Eylül 2016 Pazar 14:25

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir'deki Aziz Vukolos Kilisesi'nde ayin yönetti.
Basmane semtinde yer alan Aziz Vukolos Kilisesi'nde düzenlenen ayinde İzmir Başpapazı Kyrillos Sykis'in episkopos olarak atanması töreni gerçekleştirildi.

Ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ile Yunanistan'dan çok sayıda din adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
Ayinde konuşan Bartholomeos, 1922 sonrası nüfusu azalan cemaatleriyle bir tarihi geleneği yaşatmaya çaba gösterdiklerini, bu çabalarının bazı yazılı ve sosyal medya kuruluşları tarafından rahatsız edici olarak yorumlandığını savundu.

Bartholomeos, şöyle konuştu: "Son derece sınırlı sayıda kalmış topluluğumuzla büyük bir tarihi geleneği, mirası koruyamaya ve geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Bu çabamız için rahatsızlığını ve endişelerini dile getiren bazı medya kurumlarına belirtmek isteriz ki ülkemizi, kimliğimizi en az sizler kadar seviyor ve sayıyoruz. Bizlerin faaliyetleri kesinlikle siyasi değildir. Bilakis halklarla temas ederek iş birliğini, dayanışmayı kardeşliği ve yeni değerler yaratmayı hedefliyoruz. Bizler azınlık toplumları olarak bu değerleri yüceltmeye çalışırken neden birileri rahatsız olma ihtiyacı duymaktadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×