Mutluluk

Mutluluk, bireyin kendi yaşamından mutlu olmasına verilen soyut bir isimdir. Aslında mutluluk, büyük bir genellemedir.

Mutluluk
22 Kasım 2014 Cumartesi 08:14

Mutluluk, bireyin kendi yaşamından mutlu olmasına verilen soyut bir isimdir. Aslında mutluluk, büyük bir genellemedir. Hayatın engelleri karşısında takılmadan yürüyebilen insanlar, umut ettikleri birtakım şeylerin gerçekleştiğini gören insanlar, hayallerini yaşayan insanlar mutlu insanlardır.

 
Aslında mutluluk aynı zamanda göreceli bir kavramdır. Yani kesin olarak şu olursa herkes mutlu olur, tarzında bir yaklaşım söz konusu değildir. Her insanın mutlu olma sebepleri farklıdır. Kimine göre mutluluk, bazen gülümseye bilmektir, bazılarına göre de mutluluk, hayalleri gerçekleştirebilmek için gerekli ortam ve parayı bulmaktır.
 
Mutluluk kavramı çok geniş bir kavramdır, yani aslında mutlu olmak için her bireyin kendine özgü bazı kriterleri vardır. Örneğin mutlu olmak için paraya ihtiyacım yoktur, diyen bir birey ile, kesinlikle mutlu olmak için paraya ihtiyaç vardır, diyen bir bireyin hayat felsefeleri birbirinden farklı olduğundan bu farklı insanlar için mutluluk göreceli ve geniş bir kavramdır.
 
Mutlu olan bireyler, hayata daha pozitif baktıklarından işleri daha olumlu gitmektedir. Mutluluk bu bakımdan çok önemlidir. Yani mutlu olan bireyler hayatlarında gerçekleştirmek istediklerini gerçekleştirebilirler.
 
Bazı çikolata reklamlarında şöyle bir söz geçer '' Kimine göre mutluluk, bir dilim çikolatadır'' Aslında bu söz kısmen doğrudur. Reklam amacıyla oradaki nesne çikolata olsa da aslında mutluluğu getiren şeyler de çikolata kadar pahasız ve kolay elde edilebilir şeylerdir. Mutluluk parayla satın alınmayan bir şeydir. Ne kadar paranız olursa olsun,  hayatınızda illa ki beklentilerinizden dolayı hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aslında bu bakımdan da mutluluk, beklentiyi düşük tutarak sonradan gelişen olaylar çerçevesinde hayal kırıklığına uğramadan mutlu olabilmektir.
 
Tanım olarak da mutluluk, öznel bir durumdur. Farklı felsefe ile yaşan insanların mutluluk anlayışları da farklıdır.
 
Mutluluk için kesin gerekli bir şey varsa da , bu da sağlıktır. Yani herhangi bir insanın ne kadar parası olursa olsun, herhangi bir organı zarar görüp işlevini yerine getiremiyorsa, ve bu durum da yine parayla düzeltilmiyorsa bireyin mutlu olma ihtimali, yaşama tutunabilme ihtimali sağlıklı bireylere nazaran daha azdır. Bu da gösteriyor ki mutluluk için öncelikli olarak sağlığımızın düzgün olması gerekir. Sağlıklı olmak, mutluluğun ilk anahtarıdır. Kimine göre de son anahtarıdır. Hangi işi yapıyorsa yapsın, sağlıklı olan bireyler, çöp toplasa bile yine de mutluluğu elde edebilir.
 
Yine mutluluk, satın alınamayan bir kavramdır. Dünyada satın alınamayan, parayla elde edilemeyen nadir olgulardan biridir. Mutluluk, çok basit şeyler ile sağlanabilir. Tabi bu durum beklentiye ve hayat tarzına göre de değişebilmektedir.
 
Özetle mutlu olmak için, öncelikle paranın varlığı önemli değildir. Birey hayatında gerçekleştirmek istediklerini para olsun, olmasın gerçekleştiriyor ise, mutluluk onu yakalar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×