Terör örgütü neden Şemdinli'yi seçti

Şemdinli'deki bombalı saldırıda örgütün Hakkari bölgesinde 4 Ağustos'tan bu yana devam eden operasyonlarda aldığı ağır darbenin etkili olduğu değerlendiriliyor.

Terör örgütü neden Şemdinli'yi seçti
09 Ekim 2016 Pazar 19:52

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Terör örgütü PKK, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bugün sabah saatlerinde 5 ton bomba yüklü kamyonetle düzenlediği saldırıda 10'u asker 18 kişinin ölümüne neden oldu. Saldırıda 11'i asker 27 kişi ise yaralandı. Terör örgütünün neden Şemdinli'yi seçtiği ise merak konusu oldu. 4 Ağustos'tan bu yana Hakkari bölgesinde 387 teröristin etkisiz hale getirildiğine dikkat çeken bölgedeki askeri kaynaklar, örgütün büyük bir moral bozukluğu içinde olduğunu belirtiyor.

Askeri kaynaklara göre, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde kontrol noktasına düzenlenen bombalı araç saldırısının arkasında örgütün başarılı operasyonlar nedeniyle kırsalda sıkışması yatıyor.
Hakkari bölgesinde 4 Ağustos'tan bu yana 3 komando tugayı ile sınır birliklerinin katıldığı operasyonlar devam ediyor.

Hakkari merkeze bağlı Ağaçdibi ve Oğul bölgelerinde 12, Şemdinli'de 54, Yüksekova'da da 54 terörist öldürüldü.

30 Ağustos'ta başlatılan, 4 Ekim'den tibaren ikinci bölümü devam eden Çukurca Uzundere genel bölgesindeki operasyonlarda ise 267 terörist etkisiz hale getirildi.

Şehit Piyade Astsubay Çavuş Bahri Uçuş operasyonunda da bu güne kadar 34 terörist öldürüldü.
Böylece Hakkari genelinde 4 Ağustos'tan bu yana devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 387'ye ulaştı.

Askeri kaynakların değerlendirmelerine göre, bu operasyonlar nedeniyle örgüt Hakkari kırsalında sıkışmış durumda.

Örgüt operasyonlarda kış ayları için hazırladığı bir çok barınma alanını, mühimmatı ve yiyeceği kaybettiği gibi tecrübeli kadrosunun çoğu da etkisiz hale getirildi. Örgütün bu nedenle el yapımı patlayıcı ve intihar türü bombalı eylemlerle moralleri yükseltmeye çalıştığı belirtiliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×