Öğrenci servisleri 18 Eylül’ü bekliyor

Okulların açılmasına sayılı günler kala hem velileri, hem de öğrenci taşımacılık sektörünü heyecan sardı. 18 Eylül’de çalacak olan ilk ders ziliyle birlikte on binlerce öğrenci okullara akın edecek. Erzurum Öğrenci Servisleri ve...

Öğrenci servisleri 18 Eylül’ü bekliyor
09 Eylül 2017 Cumartesi 10:37

Okulların açılmasına sayılı günler kala hem velileri, hem de öğrenci taşımacılık sektörünü heyecan sardı. 18 Eylül’de çalacak olan ilk ders ziliyle birlikte on binlerce öğrenci okullara akın edecek. Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği de, yeni eğitim öğretim sezonu için tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda. Başkan İsvandiye Altun, hem yeni sezonun ücretlerine ilişkin bilgiler verdi, hem de velilere önemli çağrılarda bulundu.

Erzurum’da yeni eğitim öğretim sezonu için okullar ve veliler gibi, Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği de kolları sıvadı. Dernek Başkanı İsvandiye Altun, hem öğrenci servis ücretlerini açıkladı, hem de öğrenci velilerine taşımacılıkla ilgili olarak önemli uyarılarda bulundu.

Yeni eğitim öğretim sezonunda servis ücretlerinin 140+20 lira olarak belirlendiğini açıklayan Altun, ücretin standart olduğunu ve kesinlikle mesafe indirimine gidilmeyeceğini kaydetti. Servis ücretlerinin daha önce 120+10 lira olduğunu hatırlatan Başkan İsvandiye Altun, "120 lirayı taşımacılık ücreti olarak, 20 lirayı da rehber ücreti olarak talep ediyoruz. Rehberlik ücreti dediğimiz olay, servislerde öğrencilerimizin indir-bindir işlemlerini takip eden hosteslerden ibarettir" dedi.

ÜCRET TARİFESİ UKOME KARARIYLA BELİRLENDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’le Erzurum’daki taşımacılık sektörü olarak sık sık bir araya geldiklerini anlatan Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği Başkanı İsvandiye Altun, "Sayın Başkanımız sektörün sorunlarına kulak veren ve çözüm üreten bir yönetici. UKOME olarak bir karar alındı ve servis ücretleri bu karar doğrultusunda belirlendi. Yine UKOME olarak öğrenci taşımacılığına yönelik olarak çok ciddi önlemler alındı. Bir kere S plakası olmayan araçlar öğrenci taşımacılık hizmeti veremeyecek, tespit edilmesi halinde de trafikten men edilerek bağlanacak. İlaveten servislerde koltuk sayısına göre öğrenci taşınacak ve kesinlikle ayakta yolculuk yapılması engellenecek. Bununla beraber korsan taşımacılığın önüne geçilebilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri yoğun bir mesai yapacak. Araçlar sık sık denetlenecek ve öğrenci servis taşımacılığı yapmak için gerekli standartları taşımayan araçlara müsade edilmeyecek. Biz Erzurum’da 35 firma ve tam 483 araçla taşımacılık hizmeti vereceğiz." diye konuştu.

BAŞKAN ALTUN’DAN VELİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Öğrenci velilerine çağrıda bulunan Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği Başkanı İsvandiye Altun, "Öğrencilerimizin can güvenlikleri için korsan ve kaçak taşımacılık yapanlara taviz vermesinler. Taşımacılık firmalarına kaydettirdikleri öğrenciler için her veli mutlaka koltuk numarası alsın. Öğrencisinin bahse konu koltukta oturup oturmadığını da mutlaka kontrol etsin. Çünkü koltuk sayısına göre öğrenci taşınacağından hiçbir işletmeci bu kural dışına çıkamayacak" ifadelerini kullandı.

Taşımacılık hizmetlerinin kusursuz bir biçimde yürütülebilmesi için sorumluluğun sadece kurumlara değil, ailelere de düştüğünü dile getiren Başkan Altun, "Öğrenci velilerimizle bu süreci birlikte yönetelim ve koordine halinde olalım istiyoruz. Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz ve onların can güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Dolayısıyla öğrenci taşımacılığı hizmetlerinin istismar edilmesine müsade etmeyelim, izin vermeyelim, göz yummayalım" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×