Yazar Toprak Işık, Sankolu öğrencilerle atölye çalışması yaptı

Yazar Toprak Işık, Özel Sanko Ortaokulu öğrencileriyle kendi yazdıkları kısa öykülerin de yer aldığı atölye çalışması yaptı.

Yazar Toprak Işık, Sankolu öğrencilerle atölye çalışması yaptı
18 Nisan 2014 Cuma 16:58

Yazar Toprak Işık, Özel Sanko Ortaokulu öğrencileriyle kendi yazdıkları kısa öykülerin de yer aldığı atölye çalışması yaptı.

Aynı zamanda elektrik elektronik mühendisi olan yazar Toprak Işık, çocuklar ve yetişkinler için yazdığı kitapları üzerinden öğrencilerle söyleşi yaptı. İki insanın birbirini anlamasının en iyi yollarından birinin kendini diğerinin yerine koymak olduğunu belirten Işık, edebiyatta bundan çoğunlukla faydalandığını söyledi. Öğrencilerle atölye çalışmalarını “Eğer siz babanız ya da anneniz olsaydınız nasıl bir baba ya da anne olurdunuz?” sorusu üzerinden kurgulanan metinler etrafında yapan Işık, iyi bir edebi kurgu için tavsiyelerde bulundu.

Yaşadıklarını, okuduklarını, gözlemlerini kendi hayal dünyasında yeniden tasarlayarak yazdığını ifade eden Işık, edebiyatçı için en iyi malzemenin sıradanlık olduğunu, bunun hayal dünyasının zenginliği ile yoğrulduğunu vurguladı. Fen ve teknoloji konularında yazdığı kitaplarla bu alanı roman tarzı içinde sevdirmeye çalıştığını belirten Işık, “Kitap yazmak benim için özgürleşmek hayalimi gerçekleştirmektir. Kitapta aslında gerçek hayatta bulamadıklarımızı arıyoruz. İyi bir eser yazdıklarımızdan sonra attıklarımızla oluşur. Neleri söylemesem de olur gözüyle bakmak gerekir. Bazı öykülerimi açık uçlu bir sonla bitirmeyi tercih ediyorum, böylece o hikaye okurun kafasında yaşamını devam ettirebiliyor. Eserlerimde kullandığım mizahı bilinçli ve ciddi bir uyarlama olarak görüyorum.” dedi.

Çalışma ve söyleşi sırasında soruları da cevaplayan yazar, öğrencilere kitaplarını da imzaladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×