TGF Genel Başkanı Sertel: Çetin Emeç gibi gazetecilere ihtiyaç var

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in öldürülüşünün 24.

TGF Genel Başkanı Sertel: Çetin Emeç gibi gazetecilere ihtiyaç var
07 Mart 2014 Cuma 14:28

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in öldürülüşünün 24. yıldönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 7 Mart 1990’da öldürülen Emeç’i saygı ve özlemle andıklarını belirten Sertel, şunları kaydetti: “Yaşamı boyunca Türk basınına hizmet eden, yön veren, objektif ve ilkeli haberciliği savunan değerli meslek büyüğümüz Çetin Emeç, bedenen bizimle olmasa da öğretileryle kuşaktan kuşağa yaşıyor, yaşayacaktır. O hain teröristlerin hedefi haline gelmiş, çok değerli bir cumhuriyet aydınıydı. İlkeli ve objektif haberciliğin temsilcisiydi. Bu meslek, o aramızdan ayrıldığı 24 yıl öncesine göre daha iyi yapılıyor diyemiyoruz. Daha serbest, daha özgür, daha onurlu yapılıyor diyemiyoruz ne yazık ki! Gazeteciler olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte Çetin Emeç gibi meslek büyüklerimizi daha bir özlemle anıyoruz. Çetin Emeç’ler, Uğur Mumcu’lar, Abdi İpekçi’ler, Muammer Aksoy’lar, Ahmet Taner Kışlalı’lar ve daha nice büyük kalemler tehdit edildiler, dövüldüler, vuruldular ama canları pahasına kalemlerini asla satmadılar. ‘Gazetecilik’ten, meslek ilkelerinden hiçbir zaman taviz vermediler. Bugün Çetin Emeç gibi gazetecilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurguluyor, başta Çetin Emeç olmak üzere Türk basın şehitlerini saygıyla anıyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×