Tarihi itiraf, batı Erdoğan'ı neden sevmiyor?

Batının Erdoğan'ı neden sevmediğini ABD'nin Eski Ankara Büyükelçisi açıkladı: Çünkü, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor.

Tarihi itiraf, batı Erdoğan'ı neden sevmiyor?
16 Ağustos 2016 Salı 14:02

ABD ve Avrupa ülkelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişiliğine yönelik yapılan saldırıların perde arkasını en net şekilde anlatan bir itiraf geldi. ABD'nin en kıdemli diplomatlarından biri olan ve 2008-2010 arasında ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan James Jeffrey, batının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı neden sevmediğine ilişkin "Erdoğan, çelişkilerimizi yüzümüze vurduğu için Batı'da ve ABD'de sevilmiyor" dedi.

Türkiye'de yaşanan trajediye ve içsavaşa yakın bir şeydi. Gerçekleşmediği için hepimiz memnun olmalıyız. Benim 1980'de yaşadığım darbeden de başka ülkelerde gerçekleşen darbelerden de çok farklıydı. Zira tanık olduğumuz darbeler -iyi ya da kötü- dikkatle ve komuta birliği içinde planlanıp bir noktada demokrasiye dönüş hedefiyle gerçekleştirildi. Buradaysa darbecilerin motivasyonunun tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak demokratik sistemi yıkıp yerine gizli bir teşkilatı iktidara getirmeyi hedefledikleri açık.

Batı'nın ve ABD'nin 15 Temmuz darbe girişiminde neden Türkiye'ye destek vermediğini, darbecilere karşı neden net bir tavır içerisine girmediğini açıklayan James Jeffrey, "Erdoğan diğer liderler gibi ikiyüzlü değil. Yani bizimle aynı değerleri paylaşmayan başka liderler bunu açık açık dile getirmiyorlar. Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor. Bu yüzden Erdoğan Washington'da sevilmiyor. Erdoğan Avrupa'da da sevilmiyor." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Aslanveli - 2 yıl önce
It urer kervan yurur ata sozu var sevseniz de sevmesenizde sayin cumurbaskani bir numara halkinin cok sevdigi bir bas komutan