Şırnak'ta sokağa çıkma yasağı

Kentte 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasıyla PKK'lı teröristlerin kente ve bölge halkına verdiği zarar ortaya çıktı

Şırnak'ta sokağa çıkma yasağı
14 Kasım 2016 Pazartesi 10:46

Şırnak'ta 14 Mart'tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasıyla, PKK'lı teröristlerin kente ve vatandaşlara verdiği zarar da ortaya çıktı.

PKK'lı teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların imhası ve kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi için 14 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilanı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu"nun 82'nci gününde tamamlanmasının ardından kentte arama çalışmaları sona erdi.

Terörün mağdur ettiği aileler 246 gün sonra kente dönüyor

Terör örgütü PKK'ya ağır darbe vurulan, aralarında terör örgütünün yöneticileri ile dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu 508 teröristin etkisiz hale getirildiği, 50 ton ağırlığında bin 845 el yapımı patlayıcının imha edildiği, el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 240 barikatın kaldırıldığı, 39 çukuru kapatıldığı kentte sokağa çıkma yasağının 05.00'ten 22.00'ye kadar sona erdiğini öğrenen vatandaşlar, evlerini görmek için 246 gün sonra kente dönüyor.

Güvenlik noktalarından geçiyorlar

Kent giriş noktalarına kurulan güvenlik noktalarında yapılan kontrolün ardından vatandaşların geçişine izin verilirken, kentin girişinde uzun araç kuyrukları oluştuğu görülüyor.

Bazı vatandaşların evlerini terk ederken yanlarına aldıkları eşyalarla geri döndüğü gözlenirken, güvenlik güçlerince kontrol noktalarından geçişte yaşlı ve hastalara öncelik veriliyor.

Kentteki hasar terörün şiddetini gözler önüne seriyor

Kente dönenler, PKK'lı teröristlerin kente verdiği zararı gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşarken, aylar sonra kavuştukları yakınları ile hasret gideriyor.

Şırnak'taki ev ve iş yerlerindeki hasar terör saldırılarının şiddetini gözler önüne seriyor.

Kentte saldırılardan iş yerleri zarar gören esnaf ile evleri zarar görenler, temizlik ve onarım çalışmalarına başladı.

Vatandaşlar, yasağın kaldırılmasıyla açılan ekmek fırını, market ve manavlardan alışveriş yaptı. Bazı fırın ve marketlerin önünde kuyruk oluştu.

Eğitim öğretime başlandı

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı kentte öğrenciler aylar sonra okullarına, öğretmenlerine ve çok özledikleri arkadaşlarına kavuştu.

Terör saldırıları nedeniyle bazı okulların kullanılamaz hale geldiği kentte hasar görmeyen okullarda bugün ders zili çaldı.

Şırnak Üniversitesi öğrencileri de otobüslerle Mehmet Emin Acar Kampüsüne giderek eğitime başladı.

Görevlendirme yapılan belediyeden temizlik hizmeti

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirme yapılan Şırnak Belediyesince yol yapım ve temizlik çalışmalarına hız verildi.

Belediye ile İl Özel İdaresi ekiplerince aylardır toplanmayan çöpler toplanıyor, cadde ve sokaklar temizleniyor.


 


Etiketler; #şırnak

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×