Sinop Üniversitesinde 40 personel açığa alındı

- FETÖ soruşturması kapsamında Sinop Üniversitesinde 40 personel açığa alındı, 41 personel hakkında idari soruşturma ve inceleme başlatıldı

Sinop Üniversitesinde 40 personel açığa alındı
28 Temmuz 2016 Perşembe 13:47

 Sinop Üniversitesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından 40 personelin açığa alındığı, 41 personel hakkında idari soruşturma ve inceleme başlatıldığı bildirildi.

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite bünyesinde görev yapan akademik ve idari personellerin FETÖ ile ilişkilerinin olup olmadığının araştırılmasına yönelik 5 kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kuruluğunu belirtti.

Söz konusu kurulun kendilerine ulaşan bireysel ya da kurumsal ihbarları, belge ve duyumları Olağanüstü Hal (OHAL) kanunu ışığında bir ön değerlendirmeden geçirdiğini vurgulayan Dalgın, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda elde edilen bilgiler ışığında haklarında iddialar bulunan personellerimiz hakkında idari işlemler başlatılmıştır. Değerlendirme kurulumuzca 30 öğretim elemanı ve 10 idari personel açığa alınmıştır. 8 öğretim elamanı için soruşturma, 22 elaman için ise inceleme başlatılmıştır. İdari personellerimizden de 4'üne yönelik soruşturma, 7'si hakkında inceleme başlatmış bulunmaktayız. İnceleme ve soruşturma süreçlerinin hukuka ve etik ilkelere uygun bir şekilde cereyan etmesi, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve kamu vicdanının rahatsız edilmeden bir sonuca varılabilmesi için rektörlük olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olunmasını isteriz."

Dalgın, üniversitede görevli toplamda 87 personel hakkında hukuki işlem başlatıldığını vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×