Obez hastaların yüzde 41’inde psikiyatrik bozukluk görülüyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Doç. Dr. Gülgün Durat, yapılan çalışmada obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluk görüldüğünü söyledi.

Obez hastaların yüzde 41’inde psikiyatrik bozukluk görülüyor
24 Aralık 2013 Salı 16:23

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Doç. Dr. Gülgün Durat, yapılan çalışmada obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluk görüldüğünü söyledi. Yrd. Doç. Dr. Havva Sert, dünyada her yıl 2 milyon 800 bin insanın obezite hastalığından hayatını kaybettiğini söyledi.

SAÜ Sağlık Yüksekokulu tarafından Kongre Kültür Merkezi’nde ‘Çağın Hastalığı Obezite’ isimli sempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan SAÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Fatih Üstel, obezitenin Türkiye’nin son zamanlarda farkına vardığı bir hastalık olduğunu söyledi.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sevin Altınkaynak, alınan enerjinin harcanmaması vücut yağ kitlesi olan obezitenin, sadece şişmanlık olmadığını, aynı zamanda epidemik bir hastalık olduğunu belirtti. Altınkaynak; “ Obezitenin çocukluk çağında tanısı yapılmalı ve tedavisi yapılmalıdır” dedi. Obez kişinin en çok olduğu ülkenin Amerika olduğu bilgisini veren Altınkaynak, en az obez kişinin ise Japonya’da olduğunu belirtti.

SAÜ Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Havva Sert, vücut kitle indeksinin yirmi beşin üzerinde olanların fazla kilolu olduğunu, otuzun üzerinde olanların ise obez olduğunu belirtti. Sert, her yıl dünyada 2 milyon 800 bin insanın obezite ve fazla kilolu olmaktan dolayı öldüğünü dile getirerek 12 yıllık süreçte yüzde 44 obezite sıklığın arttığını vurguladı.
Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat ise ‘obezitenin psikolojik yönü üzerinde durdu. Yeme davranışı ile bağlantılı bir sorun olan obezitenin her geçen gün artmakta kaydeden Durat, obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluğu saptandığını belirtti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×