MHP adayı Örs: Trabzon’u tarih ve kültür mirası ön plana çıkartılmalı

MHP Trabzon Büyükşehir Belediye başkan adayı Dr. Hüseyin Örs, şehrin güneye doğru açılması ve güneydeki yolları sahile sağlayan dikey yollar açılması gerektiğini söyledi.

MHP adayı Örs: Trabzon’u tarih ve kültür mirası ön plana çıkartılmalı
18 Mart 2014 Salı 13:43

MHP Trabzon Büyükşehir Belediye başkan adayı Dr. Hüseyin Örs, şehrin güneye doğru açılması ve güneydeki yolları sahile sağlayan dikey yollar açılması gerektiğini söyledi.

Trabzon’u tarih, kültür ve turizm şehri olarak ön plana çıkartılması gerektiğini altını çizen Dr. Örs, “Trabzon tarih, kültür şehri mi, spor şehrimi, sanayi şehri mi, bu noktada önce bir karar vermemiz lazım. Önceliğimizi belirlememiz lazım. Bunun için bizim planımız şu; sivil inisiyatiflerin de katkılarıyla akademisyenlerden olaşın bir çalışma ekibi oluşturacağız. Trabzon zengin tarihi ve kültürel mirasları olan bir şehir. Ama bunlar çok da ön planda gözükmüyor. Çünkü Trabzon’daki kültürel yapı çarpık yapılaşmayla da beraber o doku ön planda gözükmüyor. Birinci planda bu dokuyu ortaya çıkarmamız lazım. Bunun için Gülbaharhatun Camii ve türbesini de bulunduğu Atapark’ın tarihi dokusunu ön plana çıkartarak düzenleyecek ve onu da Ortahisar ile birleştirerek şehrin o tarihi havasını görebileceği, yaşayabileceği hale getirmek istiyoruz. Bu anlamda yerli ve yabancı turistlerin de sadece Sümela ve Uzungöl’ü ziyaretle değil, şehir merkezinde de turizm faaliyetleri yapabilecek bir hal getirmek gerekiyor.” dedi.

İmar konusunda şehrin çok ciddi sıkıntıları bulunduğuna işaret eden Örs, bir yandan kentsel dönüşümler yapılırken, biryandan da hızla çarpık yapılaşmaların devam ettiğine dikkat çekti. Vadi ıslah projelerinin güzel olduğuna değinen Örs, “Vadilerde ıslah yapıyoruz ama sonrasında da vadi kenarlarında binalar yapıyoruz. Bunun olmaması lazım. Bu vadiler şehrin hava koridorları olmalı.” ifadelerini kullandı. Denize yatay yollara dikey yollarla bağlantılar kurulması gerektiğini de kaydeden Örs, bu sayede şehrin nefes almasının da sağlanmış olacağını kaydetti. Bunun için şehrin yeni nazım imar planlarını oraya koyacaklarını belirten Örs, şöyle devam etti: “İlçe belediyeleri de buna uygun olarak projelerini hayata geçirecekler. Bu plana göre nerelerin eğitim, sanayi, tarım olarak kullanabileceğine karar vermemiz lazım. Bunlarla ilgili ön çalışmalarımız var, göreve geldiğimiz taktirde hızla bunları hayata geçireceğiz.”

Örs, şehirdeki hava kirliliğini bitirmek için de bazı yanlış uygulama ve planlamalar nedeniyle kangren haline gelen doğalgaz sorunu çözeceklerini söyledi. Su kaynakları ile bilinen Karadeniz’de su sıkıntısı yaşanmasına da anlam veremediğini vurgulayan Örs, halkı bıktıran elektrik kesintilerinde de özelleştirmeye sığınılarak topun taca atıldığının altını çizdi. Trabzon’un bir eğitim şehri olmasına rağmen üniversite-şehir bütünlüğünün bir türlü sağlanamamasından yakınan MHP’li Örs, “Üniversite ile şehri ama sanki iki ayrı dünyaymış gibi. Üniversite gençliğini şehirle buluşturacak projeler geliştirmek lazım. Trabzonlu hala üniversitenin çok farkında değil, esnaf da değil. Şehir merkezi ile üniversiteyi birleştirmenin yollarını bulmak lazım. Bir iletişim kopukluğu var, bunun giderilmesi gerekiyor.” dedi.

Sahil şeridinde sıkışıp kalan şehri güneye doğru açmak gerektiğinin altın çizen Örs, “Güneydeki yeni yollar ve onları sahile bağlayan dikey yollar yapmalıyız. Deniz şehriyiz ama denizden yeterince faydalanamıyoruz. Trabzon’u denizle buluşturmak lazım, bununla ilgili projemiz var. Boztepe halkımız tarafından yeterince kullanılamıyor, oraya halkın daha fazla istifade edebileceği mesire yeri haline getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Trabzon bir spor şehri olduğunu hatırlatan Örs, çocukları bilgisayar başında oyun oynamaktan kurtarıp, onları açık havaya çağıracak semt sahaları oluşturacaklarını ve gençleri spora teşvik edeceklerini dile getirdi.CİHAN

MHP adayı Örs: Trabzon’u tarih ve kültür mirası ön plana çıkartılmalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×