Mehmet Baransu'nun davası ertelendi

Taraf gazetesi yazarı Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Çoban'ın "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haber nedeniyle yargılandığı davanın duruşması ertelendi

Mehmet Baransu'nun davası ertelendi
19 Nisan 2016 Salı 18:46

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu ile eski sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban'ın "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haber kapsamında, "devletin gizli belgelerini ifşa etikleri" iddiasıyla 30 yıl 2'şer aydan 50 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu bulunan Baransu ve avukatları katıldı. Duruşmada, Başbakanlık Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nin avukatları da hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mahir Merdun, duruşmanın saat 14.00'te yapılmasına dair karar verildiğini ancak önceki dosyaların uzun sürmesi nedeniyle duruşmaya 17.15'te başlanabildiğini tutanağa geçirdi.

Bunun üzerine söz alan Baransu'nun avukatı Sercan Sakallı, duruşmanın yaklaşık 3.5 saat geç başladığını belirterek, "Müvekkilim uzun bir savunma yapacak. Savunmanın bölünmemesi için duruşmanın başka bir güne bırakılmasını talep ediyoruz." dedi.

Sanık Baransu da, "Avukatımın beyanlarına katılıyorum. Bana boş bir gün verilirse uzun bir savunma yapacağım. Savunmadan kaçmıyorum, hazırlıklı geldim ancak tahmin ediyorum ki savunmam 7-8 saat sürer. Bu nedenle boş bir gün verilmesini talep ediyorum." diye konuştu.

MGK Genel Sekreterliği 1. Hukuk Müşavirliği avukatı Emel Bulak da, Baransu'nun talebine itiraz ettiğini belirterek, "Ban Ankara'dan geliyorum. Geliş, gidiş uzun sürüyor. Maliyeye ek külfet getiriyor. Sanık savunmaya başladığı takdirde gerekirse haftaya devam edebilir." şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık ve müdafilerinin, duruşmanın gecikmesi nedeniyle, savunmalarını geniş bir zamanda ve başka bir gün yapılma konusundaki isteklerini, savunmanın kısıtlanmaması açısından önemli olduğu gerekçesiyle kabul ederek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aydın tarafından hazırlanan iddianamede, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararının, Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasında Baransu'ya ait "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haberle manşetten yayımlandığı kaydedildi.

İddianamede, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Çoban ve Baransu'nun, MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri istihsal ve ifşa ettikleri belirtilerek, sanıkların "devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme", "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri istihsal ve basın yoluyla ifşa etme" suçlarından 30 yıl 2'şer aydan 50 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×