'Kürt bölgesinin Irak'tan ayrılma niyeti yok'

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi açıklamalarda bulundu

'Kürt bölgesinin Irak'tan ayrılma niyeti yok'
27 Eylül 2016 Salı 20:39

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, meclisin savunma ve maliye bakanından güvenoyunu çekerek bakanlıktan düşürmesini eleştirdi, ülkenin ağır güvenlik ve mali durumla karşı karşıya kaldığını ve hükümetin bu bakanlar olmadan çalışabilmesinin mantıksız olduğunu söyledi.

İbadi, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, Musul'u DAEŞ'ten geri alma operasyonunun başlamasıyla ilgili tarihi kendisinin belirleyeceğini ifade ederek, "Operasyonun başlaması, güvenlik güçlerinin tam donanıma sahip olması, ülke güçlerine lojistik, hava, silah ve eğitim açısından yeterli oranda uluslararası destek ve yaşanacak insan göçüne karşı önlemlerin tamamlanmasına bağlıdır." dedi.

Musul'u kurtarma operasyonuyla ilgili hazırlanan plana göz attığını belirten İbadi, söz konusu plana yakın zamanda onay vereceğini kaydetti.

Barzani'nin Bağdat ziyareti

İbadi, parlamento tarafından Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari'nin bakanlıktan düşürülmesini eleştirerek, "Ağır güvenlik ve mali durumla karşı karşıya bulunan ülkemizdeki hükümetin bu bakanlar olmadan çalışabilmesi mantıklı değil." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin yakında Bağdat'ı ziyaret edeceğini aktaran İbadi, "Barzani, Bağdat ile IKBY ilişkilerindeki soğukluğu gidermek için burayı ziyaret edecek ve kendisiyle Musul operasyonuyla ilgili hazırlıkları da ele alacağız." diye konuştu.

İbadi, IKBY'nin petrol ihracatını ulusal SOMO şirketi aracılığıyla yapması gerektiğine işaret ederek, "Kürt bölgesinin Irak'tan ayrılma niyeti yoktur." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×