Kasımpaşa-Sütlüce tünelinde ışık göründü

Kasımpaşa-Sütlüce bağlantısındaki trafik yoğunluğunu rahatlatmak için inşa edilen tünelde sona yaklaşıldı. ‘Işık göründü’ törenine katılan ve iş makinesini kullanan Bakan Elvan bin 300 metre uzunluğundaki tünelin 2015 Mart ayında...

Kasımpaşa-Sütlüce tünelinde ışık göründü
01 Haziran 2014 Pazar 14:13

Kasımpaşa-Sütlüce bağlantısındaki trafik yoğunluğunu rahatlatmak için inşa edilen tünelde sona yaklaşıldı. ‘Işık göründü’ törenine katılan ve iş makinesini kullanan Bakan Elvan bin 300 metre uzunluğundaki tünelin 2015 Mart ayında açılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, tek gidiş geliş olan yol, çift şeritli hale getirilecek. Kasımpaşa Cezayirli Gazi Hasan Paşa İlköğretim Okulu önünde genişleyecek olan yol, Askeri Hastane'nin altından itibaren açılan tünelden ilerleyecek. Kulaksız Mezarlığı'nın altından geçerek Hasköy'e ulaşacak olan tünel, daha sonra çift şeritli yol olarak devam edecek.

Bakan Lütfi Elvan Kasımpaşa-Sütlüce tünelinin ‘ışık göründü’ törenine katıldı. İş makinesini kullanan Elvan işçilerle tek tek tokalaştı. Hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kasımpaşa-Sütlücü arasındaki tünel açma çalışmasının bu bölüm için tamamlandığını belirten Bakan Elvan, “İkinci bir tünelimiz var. Diğer tünelimizin de açma çalışması önümüzdeki günlerde bitecek. Bu tünel gerçekten İstanbul için önemli. Doğu ile batıyı birleştiren 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip kültürel çeşitliliği ile ön plana çıkan İstanbulumuzun tarihi dokusuyla böyle bir eseri kazanması önemli.” dedi.

Tünelden sonra 1. Çevre Yolu’ndan Kasımpaşa, Karaköy, Taksim, Şişli güzergahına gitmek isteyenlerin daha rahat bir şekilde seyahat edeceklerini kaydeden Elvan, “1. Çevre Yolu’ndan Kasımpaşa ve Karaköy’e inmek isteyen yol güzergahı oldukça dar, standartı düşük. O güzergah üzerinde tarihi doku oldukça fazla. Karaköy ve Taksim gibi merkezler ticaret ve tarih açısından önemli merkezler. Zor koşullarda da olsa 1. Çevre Yolu’nun Kasımpaşa ya bağlanıp vatandaşlarımızın trafik açısından rahatlamasını sağlamış olacağız. Önümüzdeki Mart ayında tünelleri açacağız.” ifadelerini kullandı.

'TÜNELİN UZUNLUĞU BİN 300 METRE

Tünelin yaklaşık uzunluğunun bin 300 metre olduğunu ifade eden Elvan şöyle konuştu: “İki tünelin toplam uzunluğu 2 bin 600 metreye tekabül ediyor. 3 bin 800 metrelik bağlantı yolları var. Kavşak ve bağlantı yolları olacak. Bunların hepsini kısa sürede tamamlayacağız. Karaköy ve Kasımpaşa’ya gidenler Okmeydanı’nı dolaşmayacak. Bu tüneli kullanacak.”

CİHAN

Kasımpaşa-Sütlüce tünelinde ışık göründü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×