Kanseri yenmede yaşam kalitesi çok önemli!

Memorial Ataşehir Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir,Türkiye'de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu ve bu hastalığı yenmenin yolunun ise onu tanımak ve doğru tedavi stratejisini belirlemek olduğunu söy.

Kanseri yenmede yaşam kalitesi çok önemli!
30 Ocak 2014 Perşembe 13:13

Memorial Ataşehir Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir,
Türkiye'de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu ve bu hastalığı yenmenin yolunun ise onu tanımak ve doğru tedavi stratejisini belirlemek olduğunu söyledi. Kandemir, “Bu hastaların büyük bir çoğunluğu ise rahatsızlığın geç fark edilmesi nedeni ile hayatını kaybediyor. Kanserde erken tanı ve yaşam kalitesi çok önemli.” dedi.

Prof. Dr. Gökhan Kandemir, kanser ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Kanserde risk faktörlerini tanımanın önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Gökhan Kandemir, “Kanser, vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz bölünmeleri, çoğalmaları, çevre dokulara ve vücudun diğer yerlerine yayılabilmeleri sonucu oluşan hastalıktır. Tek bir hastalık olmayıp, 100’den fazla çeşidi olan bir hastalıklar grubudur. Genlerimizdeki değişiklikler, yaşam tarzı ve çevresel faktörler. Bu üç ana faktörün etkileşimi kanser oluşma riskini belirlemektedir. Radyasyon, sigara içmek, alkol kullanımı, enfeksiyonlar, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin azlığı dünya genelinde ana risk faktörleridir.” diye konuştu.

En sık görülen kanser türleri ile ilgili Kandemir, “Kadınlarda meme kanseri ve tiroid kanseri en sık görülen türlerdir. Daha sonra kalın bağırsak, rahim, akciğer kanseri gelmektedir. Erkeklerde ise akciğer kanserinden sonra en çok prostat kanseri görülmektedir. Bunu idrar kesesi, kalın bağırsak, mide kanseri takip etmektedir.” dedi.

Kandemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Meme veya koltuk altında kitle, sertlik, kalınlaşma, meme ucunda kaşıntılı, döküntülü yara ya da ağrı, meme derisinde gamzeleşme veya çekinti, aniden başlayan meme başı akıntısı meme kanseri konusunda önemli ipuçlarıdır. Uzun süren öksürük, sabit göğüs ağrısı, kanlı balgam, nefes darlığı, hırıltı veya boğuk seslilik akciğer kanserine işaret ediyor olabilir. Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, boyunda ve yüzde şişlik, iştahsızlık veya kilo kaybı ile kronik yorgunluk da bu hastaların en sık karşılaştığı belirtilerdir.”

Tuvalet alışkanlıklarına dikkat edilmeli diyen Prof. Kandemir, “Mesane (idrar kesesi) ve prostat kanseri idrar yaparken ağrı, sancı olması idrarda kan görülmesi veya idrar yapma sıklığının değişmesi ile görülebilir. İshal, kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi, dışkıda kan görülmesi ve normalde olduğundan daha ince dışkılama önemli belirtilerdir. Karında gaz, şişkinlik hissi, krampların olması, istemsiz kilo kaybı, uzun süren yorgunluk hissi, bulantı ve kusmalar görüldüğünde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.” dedi.

Vücudunuzdaki genel değişiklikleri önemsemenin gerektiğini vurgulayan Kandemir, "Kişinin bedeninde ele gelen kitleler ve şişlikler, deri değişiklikleri, iyileşmeyen yaralar, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, beklenmedik ve anormal kanamalar ve akıntılar, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ses kısıklığı, açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik ve ağrı kanserin belirtileri olabilmektedir. Vücutta yeni oluşan benlerin olması ya da yıllardır var olan bir ben veya siğilde şekil, boyut veya renk değişikliği görülmesi cilt kanserini akla getirebilir. Benlerin bir dermatoloji uzmanı tarafından düzenli takip altında olması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Kanserden korunmak için yaşam tarzınızı iyi düzenleyin diyen Prof. Dr. Gökhan Kandemir, “Sigara içmemek, alkol almamak ya da miktarını en aza indirmek, radyasyondan uzak durmak, enfeksiyonlardan korunmak, sağlıklı beslenmek, kilo dengesini korumak ve egzersiz yapmak alınabilecek başlıca önlemlerdir. Kanserde erken belirti ve bulguları öğrenerek riskleri bilmek, kanser tarama programlarına girmek de kanserden korunma konusunda önemli adımlardır.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×