Coşkun: İş ve iş güvenliği için 2 milyon liralık yatırım yaptık

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Osman Coşkun, iş ve işçi güvenliği için 2 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.    Osman Coşkun yaptığı açıklamada Soma'da yaşanan maden faciasından sonra,...

Coşkun: İş ve iş güvenliği için 2 milyon liralık yatırım yaptık
19 Temmuz 2014 Cumartesi 20:18

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Osman Coşkun, iş ve işçi güvenliği için 2 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

    Osman Coşkun yaptığı açıklamada Soma'da yaşanan maden faciasından sonra, madencilikte kuralların yeniden yazılmaya başladığını belirtti. Coşkun, "Ülke olarak iş kazalarında ve işçi hayat kaybetmelerinde dünyada birinci sıradayız. Soma'da yaşanan maden faciasından sonra, kanunlar ve kurallar yeniden yazılmaya başladı. Dünyada bu işler nasıl yapılıyor onlar araştırılıyor. En son Almanya'ya gezi yapıldı Rusya'ya yapılacak, artık iş güvenliği konusuna bakanlık çok ciddi önem veriyor. Güvenlik sistemini kurmayan, bunu sağlayamayan şirketleri teker teker kapatıldı." dedi.

    Maden ocaklarında yaşam odalarının önemli olduğunu dikkat çeken Coşkun, "Ancak yer altında bir yaşam odası yapılıyor, bir süre sonra o yaşam odasından kilometrelerce uzaklaşa biliyorsun, dolayısıyla yaşam odalarının kömür madenciliğinde kullanılabilir imkanı yok, dünyada da pek yok. Çünkü bir galeriye girip yaşam odasını koyduğunuzda onu tekrar ileriye götürme imkanı olmuyor. Şimdi galerilerde belli istasyonlarda oksijen maskeleri bulunacak. İşçi bir tehlike anında oksijen maskelerine kısa sürede ulaşacak. İkincisi kömür madenlerinde çıkış yerlerinin sayıları artırılacak, birden fazla tahliye yapılacak çıkışlar oluşturulacak. Özellikle metan gazı izleme sistemleri geliştiriliyor. Yer altında haberleşme sistemleri önemli hale geliyor. Yer altındaki tüm bilgileri ısıdan tutun ki işçinin kalp atışına kadar tüm bilgiler ana merkeze ulaşacak sistemler oluşuyor. Şuanda Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri olarak biz 2 milyonluk yatırım yaptık. Bizim için her şeyden önce iş güvenliğini ve işçi sağlığı gelmektedir." diye konuşu.

    İşçilerin maaşlarında da yeni düzenlemeler yapıldığını söyleyen Coşkun, "İşçilerimizle ilgili de en son yaptığımız sözleşmede en az alan işçimiz bin 857 lira maaş alacak. Adaletli bir maaş sistemi oluşturduk." dedi.

Yeni Çeltek Kömür İşletmesinin Sorgun ilçesine Fen Lisesi yapacağını ifade eden Coşkun, "Sorgun'da biz aylar öncesinde valilik hesabına okulun parasını yatırdık. Biz devreden çıktık kendileri yapacaktı. Anlamadığım bir şekilde çok gecikti, en son bakanlığın aldığı kararla Anadolu liselerinin bazıları fen lisesine dönüştü. Sorgun’a ya ikinci bir fen lisesi veya meslek lisesi yapılacak. Açıkçası bu çok uzadı ve bende şikayetçiyim, sezon geçmeden kazmanın vurulup temelin atılması gerekir. Biz parayı verdik valilik, kaymakam ve belediye başkanı bir karar verip okulu yapacaklar." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×