ÇETKODER: Emniyetteki operasyon bizleri üzdü, olaylar resmen aklımızı zorluyor

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonunu açığa çıkaran polislere yönelik Kadir Gecesi'nde yapılan gözaltıların son derece yanlış bir uygulama olduğunu...

ÇETKODER: Emniyetteki operasyon bizleri üzdü, olaylar resmen aklımızı zorluyor
28 Temmuz 2014 Pazartesi 17:08

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonunu açığa çıkaran polislere yönelik Kadir Gecesi'nde yapılan gözaltıların son derece yanlış bir uygulama olduğunu söyledi. 'Kaç İsmail Kaç' söylemlerinin tartışıldığı komedi-dram bir durumdan geçtiklerini kaydeden Göktaş, "Ülkemiz çok acayip günlerden geçiyor. Yaşanılan olaylar resmen aklımızı zorluyor. Çağlayan Adliyesi önünde bekleşen analar, babalar, eşler ve çocukların halleri, söylemleri, yaşanılanlar şu aziz mübarek günleri idrak ettiğimiz ortamda bizleri derinden üzmüştür." dedi.

Gündemdeki konularla ilgili açıklama yapan Göktaş, şunları dile getirdi: "Ramazan ayı biz Müslümanlar için en önemli aydır. İbadetin yoğunlaştığı andır. Bu coğrafyada etnik kökeni, dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun herkes kardeşimiz. Ancak böylesine ulvi bir gün içinde, özellikle Kadir Gecesi gibi mübarek bir gecenin idrak edildiği günlerde emniyet teşkilatı içinde yapılan operasyon çok büyük dikkatimizi çekti ve bundan büyük bir üzüntü duyduk. Elbette bir suç var ise gereken ceza ilgili yasal mevzuat gereği uygulanmalıdır. Ama kamuoyunda da sık sık dillendirildiği gibi, ‘Terör örgütüne karşı Ramazan ayındayız şu anda operasyon yapılmasın’ diyen zihniyetin bu ay içinde kendi devlet memurlarına bunu reva görmesi bizi derinden üzmüştür. Ülkemiz çok acayip günlerden geçiyor. Yaşanılan olaylar resmen aklımızı zorluyor. Ortalıkta bilgi kirlenmesi had safhada… Ve herkes seyirci tribününden olayları seyrediyor. Haksızlık ve usulsüzlüğün olduğu yerde hep birlikte adaletin doğru tecelli etmesini bekliyoruz. 'Kaç İsmail Kaç' söylemlerinin tartışıldığı komedi-dram bir durumdan geçiyoruz. Çağlayan Adliyesi önünde bekleşen analar, babalar, eşler ve çocukların halleri, söylemleri, yaşanılanlar şu aziz mübarek günleri idrak ettiğimiz ortamda bizleri derinden üzmüştür. Toplumsal barışa, toplumsal mutabakata, toplumsal kalkınmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu üzüntü verici olayların yaşanmasına akıl sır erdiremiyoruz. Orada bulunan tüm kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Sabır diliyoruz. Dualarımız tüm iyi insanlar içindir. Dualarımız kötülerin ıslah olması içindir."

'GAZZE VE TÜM İSLAM ÜLKELERİNDEKİ OLAYLAR BİZİ ÜZÜYOR'

Filistin'in Gazze Şeridi'nde yaşananlara karşı da duyarsız kalmamak gerektiğinin altını çizen Mustafa Göktaş, "Şu aziz mübarek günlerde sadece Filistin-Gazze'de yaşananlar değil tüm İslam ülkelerindeki, komşu devletlerdeki canlarını yitirenlerin durumları bize acı veriyor. Dileğimiz bir an evvel barışın her alanda, her ülkede temini ve kan dökülmemesi, can alınmamasıdır. Bunlar bir kenara Soma faciasının acılarını daha saramadık. Orada insanlar bayrama buruk girdiler." ifadelerini kullandı.

'PİYASA YANGIN YERİ, MİLLETİN ALIM GÜCÜ YOK'

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Ramazan ayını ve şu anda bayramı buruk geçirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Milletin ekonomik gücü tamamen çökmüştür. Alım gücü yoktur. Millet çoluk çocuğuna alışverişi bile düzgün yapamamakta, borçla, kredi kartı ile borçlanarak yamaya çalışmaktadır. Memuru, işçisi perişandır. Emeklisi açlıkla açıklıkla mücadele etmektedir. Piyasa yangın yeridir. Neye elinizi uzatsanız eliniz yanmaktadır. İşi olup halinden memnun olan yoktur. Esnaf, ticaret erbabı halinden memnun değildir."

ÇETKODER olarak yurt genelindeki gönüllülerin katkıları ile oluşturulan ekiplerin, hileli mal satışı yapan ve halkı kandıranları teşhir etme adına çalışma başlattıklarını aktaran Göktaş, toplam 187 iş yeri hakkında ilgili makamlara suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Ayrıca halkın hijyenik koşullarda yemek yemesini teminen, yapılan denetlemelerde, lokanta, patiseri, fırın, ciğerci, kebapçı, köfteci, dönerci gibi çok sayıda gıda üretimi yapıp halka arz eden işyerlerinden 140 iş yeri hakkında da hijyen koşullarını taşımadıkları, yürürlükteki mevzuatlara aykırı çalıştıkları hususlarında ilgili makamlara suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Ayrıca 78 ihbar yapıldığını, bu ihbarlardan 53’ünde yasalara aykırı hususlar tespit ettiklerini aktaran Göktaş, ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak 6 iş yerinin kapanmasını, 8 iş yerine süre tanındığını belirtti. Göktaş, 110 iş yeri içinde idari para cezası uygulaması yapıldığını ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×