Burnundaki Piercingi Yüzünden YGS'ye Alınmadı, Dava Açıyor

YGS'ye piercing'le girmeye çalışan kız öğrenci, doktor raporuna rağmen sınava alınmadı. Bir yıllık çalışması boşa giden Sivarioğlu, durumu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Burnundaki Piercingi Yüzünden YGS'ye Alınmadı, Dava Açıyor
17 Mart 2015 Salı 21:59

Hafta sonu yapılan YGS ile ilgili enteresan vakalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Muğla Fethiye'de burnunda piercing (septum) takılı bulunan Elif Sivarioğlu, sınava alınmadı. Genç kız, kromdan bulunan piercingin burnu ile kaynaştığını ve ameliyatla fakat alınabileceğini, belirten hekim raporuna karşın İmtihan görevlilerini ikna edemedi. Bir yıllık çalışması boşa giden Sivarioğlu, vaziyeti yargıya taşımaya hazırlanıyor.

KONTROLÜ GEÇEMEDİ

Pazar günü sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri okula giden adaylar polis kontrolünde içeri alındı. Ancak, Fethiye'de burnunda piercing takılı bulunan Elif Sivarioğlu, bu kontrolü bir çeşitli geçemedi.

KAYNAŞTIĞI İÇİN ÇIKARILAMADI

Elif Sivarioğlu, 4 sene öncelikle yaşadığı Viyana'da burnuna gençler bünyesinde moda bulunan kromdan yapılma piercing taktırdı. Krom bulunan septumun iki ucu geçen 4 sene bünyesinde burun bünyesinde kaynaştığı için çıkarılamadı.

AMELİYATA DA GİREMEDİ

Bir zaman öncelikle diğer bir ameliyat için yatacağı hastanede de hekim ve hemşireler piercingi bütün uğraşlara karşın çıkaramadı ve bu sebeple burnundaki septum ile ameliyata girdi. Sivarioğlu, 'Bir insan ameliyata girerken üstünde madeni herhangi bir şey bırakılmaz. Ama benim burnumdaki septumun iki ucu da burnumda kaynayınca çıkartamadılar. Çeşitli kesici aletler ve cihazlar denediler lakin krom bulunduğu için kesilemedi. Bunun için hususi bir ameliyatın olması gerektiği söylendi.' diye konuştu.

'ÇIKARILMASI İÇİN ÖZEL İŞLEM GEREKİYOR'

Kaynayan septumun çıkarılabilmesi için burun kıkırdağının ameliyatla kesilerek, septum krom bulunduğu için hususi aygıt ile kesilerek yerinden çıkarılması gerektiğinin belirlendiğini belirten Sivarioğlu, 'Gitmediğim hastane, takıcı kalmadı septumu çıkartmak için. Ama kimse çıkarmaya yanaşmadı. Çünkü septum iki ucu burun kıkırdağından geçerek birbiriyle kaynaşmış. Çıkarılması hususi bir muamele gerekiyor ve riskliymiş.' ifadesini kullandı.

YGS'YE GİRMEK İÇİN ÖSYM'Yİ DEVREYE SOKTU, BAŞARILI OLAMADI

Hal böyle olunca doktorunun bir rapor yazdığını, kendisinin de YGS öncesi ÖSYM'yi arayarak bilgilendirme yapıp katkı istediğini kaydeden Sivarioğlu, şöyle dedi: 'ÖSYM'deki yetkilileri aradım ve onlar bana 'eğer septum burundan çıkmıyorsa vaziyeti oradaki yetkililere izah edin, onlar size lüzumlu katkısı yapacaklardır' dedi. Ben de bunun üstüne doktorun da verdiği raporu alıp YGS imtihanına gireceği Fethiye İmam Hatip Lisesi'ne gittim. Yetkililere durumumu anlattım lakin onlar bunu kabul etmedi. Buradaki görevlileri iki kere ÖSYM bölge yetkilisiyle görüştürdüm. O da bu vaziyeti kabul etmedi. Bu kere bana bir zaman öncelikle ameliyat oluşturan doktorumu arayıp yetkililerle görüştürdüm. O da vaziyeti izah etti. Ama yetkililer, bütün bu girişimlere karşın semptum yüzünden YGS imtihanını almadı.'

SINAVI GÖZYAŞLARI İÇİNDE TERK ETTİ

Sivarioğlu, elindeki alyansları ile çok sayıda bayanın YGS imtihanına alınırken kendisinin septum yüzünden sınava alınmamasının adeta dünyasını yıktığını dile getirdi. 'Septumun iki ucunun birbiriyle yapıştığını herkes basitçe görüyor, ayrım ediyor.' diyen Sivarioğlu, 'Durumu bütün yetkililere de ilettim. Ama buna karşın sınava alınmadım. Bir sene öncelikle işimden ayrılıp gece gündüz geleceğim için bu sınava hazırlandım. Fakat ne yaptıysam burnumdaki bir septum yüzünden sınava alınmadım. Adeta geleceğim çalındı. Gözyaşlarına boğularak sınava girmeden okuldan ayrılmak durumunda kaldım.' halinde konuştu.

'POLİSLER BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAMAMI SÖYLEDİ'

Oradaki görevli polislerin dahi yaşadığının bir haksızlık olduğunu ve bu durumun peşini bırakmaması tavsiyesinde bulunduğunu aktaran Sivarioğlu, konuyu yargıya taşıyacağını söyledi. Sivarioğlu, vaziyeti avukatı Selamet Şen'e bildirdiğini ve ÖSYM konusunda tazminat davası açacaklarını belirten Sivarioğlu, şunları söyledi: 'Bu benim geleceğimi getirmez lakin en azından hakkımı bu biçimde arayacağım.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×