Bayık: Oyalama taktiklerini kabul etmeyiz

Terör örgütü KCK yöneticilerinden Cemil Bayık, hükümetin yasalaştırmaya çalıştığı düzenlemeyi değerlendirdi. Bayık, "Yasa çıkarıldıktan sonra derhal müzakereye geçmezlerse, bunu da oyalamaya dönüştürürlerse kesinlikle bugüne...

Bayık: Oyalama taktiklerini kabul etmeyiz
27 Haziran 2014 Cuma 16:03

Terör örgütü KCK yöneticilerinden Cemil Bayık, hükümetin yasalaştırmaya çalıştığı düzenlemeyi değerlendirdi. Bayık, "Yasa çıkarıldıktan sonra derhal müzakereye geçmezlerse, bunu da oyalamaya dönüştürürlerse kesinlikle bugüne kadar sürdürdüğümüz tutumu sürdürmeyeceğiz. Kendi yolumuzda adım atmada tereddüt etmeyeceğiz." dedi.

Özgür Gündem Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, gündemdeki yasa ve çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Sadece yasanın çıkarılması müzakereye yetmez ve müzakere olacağı anlamına da gelmez” diyen Bayık, müzakere için Öcalan’ın koşulları ve gözlemci heyetinin olması gerektiğini kaydetti. “ Bu yasa müzakere demek değildir, müzakereye geçileceği anlamına gelmeyebilir. Buna dayanarak devlet ve hükümet müzakere yönünde adım atacak mı, atmayacak mı; bu, yasadan sonra belli olacak” diyen Bayık, müzakerenin yapılması için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bayık’ın açıklamaları şöyle: "Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokratikleşemez. Dikkat edilirse yeni bir anayasa oluşturulmak istenildi ama oluşturulamadı. Neden? Kürt sorununa gelip dayandığında yeni anayasa oluşamıyor. Çünkü hala zihniyet Kürt halkını bir halk olarak kabul etmeyen ve halen de bu halkı yok etmeyi amaçlayan bir zihniyettir. PKK’nin yürüttüğü mücadele üzerinden AKP iktidara getirildi. Gelinen aşamada artık siyaseten PKK’nin tasfiye edilemeyeceği görüldü. Kendisi siyasetten çok daraldı ve oldukça zor durumda. PKK hem Kürdistan’da hem de Ortadoğu’da siyaseten aktör ve kurucu öğe haline geldi. Artık PKK’siz siyaset Ortadoğu’da yapılamıyor. Koşulların PKK’nin lehine geliştiğini ve PKK’nin konumunun her yönlü geliştiğini görüyorlar. Önlerinde tek bir yol var o da müzakere yapmaktır. Kürt sorununu demokratik siyaset yoluyla çözmenin dışında herhangi bir yol yoktur. Yol olduklarını sanıyorlarsa büyük bir gafleti yaşıyorlar. Ya Türkiye’nin demokratikleşmesini kabul edecek ve demokratik güçlerle ortak bir program çerçevesinde ortaklaşacak ve bu Türkiye’yi yaşanan kriz durumundan çıkaracak ya da eski siyasetini devam ettirecek. Bu da savaştır. Savaşın da Türkiye’yi nereye götüreceğini hiç kimse kestiremez."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×