Baydemir: AKP döneminde kapanan kepenkleri açacağız

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Osman Baydemir, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa şubesini ziyaret etti ve Haliliye Sancaktar seçim bürosunun açılışını yaptı.

Baydemir: AKP döneminde kapanan kepenkleri açacağız
04 Mart 2014 Salı 18:48

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Osman Baydemir, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa şubesini ziyaret etti ve Haliliye Sancaktar seçim bürosunun açılışını yaptı. Urfa’nın kalkınmaya doğru adım adım ilerleyeceğini belirten Baydemir, “Bizler sizlerin desteğiyle AKP döneminde kapanan bütün kepenkleri açacağız.” dedi.

Urfa Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Osman Baydemir, İHD Şanlurfa şubesini ziyaret etti. Osman Baydemir, insan hakları hareketinin Türkiye'nin demokratikleşmesi sürecinde gerçek bir okul olduğunu belirtti. Baydemir, “Yaşamda birisi bana bir atıfta bulunursa bir insan hakları savunucusu sıfatı bütün sıfatlardan daha değerlidir. Ben esas terbiyemi insan hakları hareketi ortamından aldım. Eğer kısmet olursa Urfa’da da tıpkı daha önceki yaşam deneyimimizde olduğu gibi, kentin hizmetkarı olacağımız zaman dilimi içerisinde insan hakları hukukunu esas alacağız, kentli hakları hukukunu esas alacağız. İnsan hakları mücadelesi Türkiye demokratikleşmesi sürecinde barışa ulaşım sürecinde hakikaten bir okuldur. İnşallah bu okulun emektarlarına da layık olacağız.” diye konuştu.

Baydemir daha sonra Haliliye Sancaktar seçim bürosu açılışına katıldı. Vatandaşın davul zurna ve havai fişek gösterisi ile karşıladığı Osman Baydemir, burada yaptığı konuşmasına kalabalığı Arapça, Türkçe ve Kürtçe selamlayarak başladı.

"ÇOCUKLARIMIZ ARAPÇA, KÜRTÇE VE TÜRKÇE’Yİ BİRLİKTE ÖĞRENECEK"

31 Mart sabahı Türkiye’deki değişim dönüşümün Urfa’dan başlayacağını belirten Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Açacağımız kreşlerle çocuklarımız hem Türkçe, hem Kürtçe ve hem de Arapça birlikte öğrenecekler. Bütün çabamız bu çocuklarımıza dostluğu kardeşliği ve barışı miras bırakmaktır. Biz bu çocuklara karşı mesulüz, gün gelecek artık annelerimiz babalarımız inşallah evlatları için gözyaşı dökmeyecekler. Bütün çabamız sabilerin hakkını, hukukunu korumak ve onlara aydınlık bir gelecek bırakmaktır.”

Kentte yaşayan Romanlara (Dom) seslenen Baydemir, “Bütün Dom kardeşlerimiz sizler davulunuz ve zurnanızla bu kadim coğrafyanın kültürünün ve folklorunun bugüne gelmesinde büyük emek sahibisiniz. Bu kentin bütün Türkmenleri, bütün Kürtleri, bütün Arapları, bütün Alevileri hangi haklara sahipse bu kentin Domları da aynı haklara sahiptir. Sizin de başımızın gözümüzün üstünde yeriniz var. Sizlerin örgütlenmesine, dernek kurmasına sizlerle birlikte kent yaşamına dahil olmanıza inşallah kapılar aralayacağız.” şeklinde konuştu.

Turizm ve tarımsal politikalar konusunda yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi veren Baydemir, sözlerine şöyle devam etti: “Butik otellerimizle, Turizm Master Planımızla, Urfa’yı Halfeti ile Bozova ile Birecik ile Siverek ile buluşturacağız. Tarımsal politikalarımızla Urfa’nın merkezini Akçakale ile Harran ile buluşturacağız. Urfa biçtiği ürününü buradaki fabrikalarda işletecek ve ürününü bütün Ortadoğu coğrafyasına satacaktır. Bizler sizlerin desteğiyle AKP döneminde kapanan bütün kepenkleri, bütün darabaları bir kez daha açacağız. Urfa’ya kalkınmaya doğru adım adım ilerleyecek.”

Konuşmaların ardından seçim bürosu kurdelesini kesen Baydemir, Binihicil, Şahap, Binihilal ailelerinin önde gelen mensuplarına parti rozeti taktı. CİHAN

Baydemir: AKP döneminde kapanan kepenkleri açacağız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×