Başkan Sarı: Hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde çalışılmalı

Anadolu Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (AGİAD) Başkanı Fatih Sarı, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında hakikatlerin hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilecek bağımsız soruşturma ve yargılama süreciyle ortaya çıkarılması gerektiğini.

Başkan Sarı: Hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde çalışılmalı
26 Aralık 2013 Perşembe 15:53

Anadolu Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (AGİAD) Başkanı Fatih Sarı, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında hakikatlerin hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilecek bağımsız soruşturma ve yargılama süreciyle ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Gündeme gelen iddiaların, hükümetin 4 bakanı ve oğullarına, çeşitli seviyedeki bürokratlara uzanmasını dikkatli bir şekilde takip ettiklerini kaydeden Sarı, “Bu iddiaların odağında başka bir ülkenin vatandaşlarının bulunması büyük bir vahamet arz etmektedir. Hakikatlerin hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilecek bağımsız soruşturma ve yargılama süreciyle ortaya çıkarılması gerekir. Varsa suçluların cezalandırılmasıyla bir an evvel neticelendirilmesi sadece üyelerimizin değil tüm kamuoyunun beklentisidir.” dedi.

Sarı, “Soruşturma ve yargılama sürecinde, atılan her adımın yalnızca demokratik hukuk devletine değil, aynı zamanda evrensel hukuk kuralları ile taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalara da uygun olması gerekir. Devlette rüşvet insanda kansere benzer. Zamanında tedbir alıp önüne geçilmediği takdirde bütün bedeni sarar ve ülkeyi çökertir. Rüşvet ile yolsuzluk söylentilerinin üzerine demokratik ülkelerde olduğu gibi evrensel hukuk kurallarına uygun, hızlı ve erdemli bir şekilde gidilmezse oluşacak güven eksikliğinin ülkemizi de olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.” ifadelerine yer verdi.

İddiaların soruşturulması neticesinde ortaya çıkacak hakikatlerle demokrasinin daha da güçleneceğini ifade eden Sarı, sözlerine şöyle devam etti: “Hukukun önünde herkesin eşit olması ilkesi göz önüne alınmalıdır. Sonucu ne olursa olsun yargılamanın ilgili kamu görevlilerinin etkisizleştirilmesi algısı oluşmasına meydan vermeden ve soru işaretlerini ortadan kaldıracak şekilde yürütülmesine fırsat verilmelidir. Ülkemizde ekonomik büyüme ve ilerlemenin devam edebilmesi için öngörülebilirliğin sağlanması öncelikli bir hedef olmalıdır. Bunu sağlamak için şeffaflık, daha fazla demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi ülkemiz ve milletimiz adına güzel ve iyi olan her projeyi ve adımı destekleyip, yapılan yanlışları da ifade etmeye devam edeceğiz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×