Başbakan Yıldırım: Türkiye büyümeye devam ediyor

Başbakan Yıldırım: 'Türkiye terörle verdiği mücadeleye rağmen büyümeye devam ediyor' dedi.

Başbakan Yıldırım: Türkiye büyümeye devam ediyor
02 Eylül 2016 Cuma 17:13

Başbakan Yıldırım, "Türkiye, bütün şartlar altında, terörle verdiği amansız mücadeleye rağmen, Suriye'de yaşananlara rağmen, bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen istikrar içinde, güven içinde büyümeye devam ediyor." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye İyi Gelecek" isimli konferansta konuştu.

Başbakan Yıldırım, "İçeriden dışarıdan şer odakları onlar da var gücüyle yüklendi ama öyle bir millet var ki hepsinin canına okudu. 15 Temmuz, dünya tarihine altın harflerle geçti. Dünyanın hiçbir ülkesinde silaha karşı, uçağa karşı, tanka karşı, topa karşı bedeniyle, göğsüyle siper olarak darbeyi çökerten, darbecilere darbe yapan bir başka millet yok. Bu milletin adı Türk milleti ve bu milletle ne kadar övünsek o kadar az." dedi.

"Milletimiz darbecilere ayar vermekle kalmadı, ekonomiye de ayar verdi"

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi hakkında konuşan Yıldırım, Türkiye'de ekonomide dalgalanmalar dışına hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
"Brüksel'de bir havaalanı bombalandı 10 gün havaalanını açamadılar. Biz hemen ilk pazartesi bankalar açık, her şey tıkır tıkır çalışmaya başladı. Milletimiz darbecilere ayar vermekle kalmadı, ekonomiye de ayar verdi. 11 milyar dolar, tık diye parayı, dövizi bozdurup bankalara yatırdı."

"Türkiye istikrar içinde, büyümeye devam ediyor"

Başbakan Yıldırım, "Türkiye, bütün şartlar altında, terörle verdiği amansız mücadeleye rağmen, Suriye'de yaşananlara rağmen, bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen istikrar içinde, güven içinde büyümeye devam ediyor."ifadesini kullandı.

"Vatandaşa güvenin, millete güvenin"

Başbakan Yıldırım, "Siz bankacılar, piyasanın gerisinden geliyorsunuz. Halbuki piyasanın önüne geçmeniz lazım. Arkadan takip etmek meziyet değil, cepheye geçmek lazım. Tehlikeleri göğüslemek orada. Öbür tarafta zaten cephedekiler sizi koruyor, vatandaş korudu, hepinizi korudu. 15 Temmuz'u vatandaş savuşturmasaydı siz ne yapacaktınız? Paranız da işe yaramazdı, fiyakanız da işe yaramazdı. Onun için vatandaş sizin işinizi gördü, siz de vatandaşın şimdi işini görün. Nasıl göreceksiniz? Öyle kredileri kısmakla olmaz, teminatları 2 yerine 5'e çıkarmakla olmaz. Güvenin, vatandaşa güvenin, millete güvenin kardeşim. Bu millet sözünün eri bir millettir." dedi.

"Ticaret, ekonomi kendi kurallarında gidecek"

"Efendim işte ''ben bir çek verdim, acaba verdiğim FETÖ'cüyse bana hesap sorarlar mı?'" gibi sorular geldiğini belirten Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
"Kardeşim böyle şey olur mu? Ticaret, ekonomi kendi kurallarında gidecek. Oradaki ölçümüz şu. Biz kurumları, şirketleri cezalandıramayız, onlar insan çalıştırıyor, üretiyor, ekonomiye katkı sağlıyor. Biz bir adama iş bulmak için kırk takla atıyoruz, bir de mevcutları mı kaybedeceğiz? Oradaki ölçümüz çok net, hatası olan varsa onu sistemin içinden alıp gereğini yapacağız ama kurum çalışmaya devam edecek, üretmeye devam edecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×