'Balyoz bal gibi darbedir' diyen Hüseyin Çelik'e suç duyurusu

Balyoz hükümlüsü eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu. “Balyoz bal gibi darbedir.” şeklinde ifadeler kullandığı belirtilen Çelik’in yargıyı...

'Balyoz bal gibi darbedir' diyen Hüseyin Çelik'e suç duyurusu
02 Temmuz 2014 Çarşamba 14:28

Balyoz hükümlüsü eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu. “Balyoz bal gibi darbedir.” şeklinde ifadeler kullandığı belirtilen Çelik’in yargıyı etkilemeye çalıştığı ileri sürüldü.

Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararından sonra yerel mahkemenin tahliye kararı vermesi üzerine AK Partili Hüseyin Çelik, “Balyoz'u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Balyoz hükümlülerinden Özden Örnek, Çelik’in bu ifadeleri üzerine suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede Çelik’in ‘adil yargıyı etkilemeye teşebbüs’ ettiği belirtildi. Dilekçede, “Şüphelinin hükümet sözcüsü olan konumu da dikkate alındığında, henüz Anayasa Mahkemesi'nin kararı yeni açıklanmışken, yapmış olduğu bu açıklamanın sanıklar hakkında karar verecek olan İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ni etkilemek amaçlı olduğu aşikar olup, şüphelinin TCK'nın 288. maddesindeki suçu işlediği sabittir." denildi. Çelik hakkında soruşturma açılması istendi.

Hüseyin Çelik tahliyelerin olduğu 18 Haziran günü, "Balyoz'u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem." ifadelerini kullanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise söz konusu davalar için ‘orduya kumpas kurulduğu’ iddiasında bulunmuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×