Babamı ve Çocuklarımı Tehdit Etti

Kayınvalide katili gelin cinayetin nedenini açıkladı

Babamı ve Çocuklarımı Tehdit Etti
11 Şubat 2014 Salı 16:30

KAYINVALİDE KATİLİ GELİN: BABAM, YAPMAZSAM 3 ÇOCUĞUMU ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ

DİYARBAKIR'ın Ergani İlçesi'nde boşanma davası süren eşi eski uzman çavuş Mehmet Karadayı'nın annesi Besra'yı öldürüp babası Ekrem Karadayı'yı da yaraladığı iddiasıyla yakalanan Melek Karadayı tutuklandı. İfadesinde silahlı saldırıyı baskı altında gerçekleştirdiğini söyleyen 30 yaşındaki Melek Karadayı, babası Cuco Çalar'ın bunu yapmazsa 3 çocuğunu öldürmekle tehdit ettiğini ileri sürdü.

Ergani'de eski uzman çavuş Mehmet Karadayı ile eşi Melek amca çocuklarıydı. Kardeş olan kayınperlerden damadın babası Ekrem, Çalar olan soyadını Karadayı olarak değiştirmişti. Melek ve Mehmet Karadayı çiftinin 3 çocuğu oldu. 

Eski uzman çavuş Mehmet Karadayı, aralarındaki geçimsizlik nedeniyle evi terk eden eşi Melek Karadayı'dan intikam almak için 27 Kasım 2012 günü el bombaları ve tabanca ile bastığı evde kayınvalidesi Edibe Çalar'ı öldürüp, kayınpederi Çuco Çalar'ı yaraladı. Tutuklanan Mehmet Karadayı, cinayetten ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

İNTİKAM SALDIRISI

Eşi tarafından annesi öldürülen, babası da yaralanan Melek Karadayı, boşanma davası süren eşi Mehmet Karadayı'dan intikam almak için aynı zamanda amcası olan kayınpederinin evine silahlı saldırı düzenledi. İddiaya göre babası Cuco Çalar'ın da katıldığı saldırıda, Besra Karadayı yaşamını yitirirken, Ekrem Karadayı yaralandı.

Saldırıda kullandığı silahla birlikte yakalanan Melek Karadayı tutuklanırken, bugün de azmettirdiği ve saldırıya katıldığı iddiasıyla babası Cuco Çalar gözaltına alındı.

"BABAM 3 ÇOCUĞUMU ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ"

İfadesinde, cinayeti babasının baskı ve tehdidi altında işlediğini ileri süren Melek Karadayı şunları söyledi:

"Boşanma davamız süren Mehmet Karadayı 2012 yılının Kasım ayında annemi öldürmüş, babamı ise yaralamıştı. Bu olaydan sonra babam sürekli beni intikam alma noktasında uyarıyordu ve bana kayınpederim ve kayınvalidemi öldürmem gerektiğini, aksi halde 3 çocuğumu kendisinin öldüreceğini söylüyor ve sürekli bana bu konuda baskı yapıyordu. Yine dün akşam babam nereden bulduğunu bilmediğim bir tabanca ile Yeniköy Köyü'nde bana atış talimi yaptırdı, silahı nasıl kullanacağımı gösterdi."

Melek Karadayı, babasının azmettirmesiyle kayınbiraderi Cengiz Karadayı'yı arayarak görüşmek istediğini söylediğini belirterek, ifadesini şöyle sürdürdü:

"Yine dün akşam babam, bana görüş günü olduğu için kayınpederim Ekrem ile kayınvalidem Besra'nın cezaevine Mehmet'i ziyaret edebileceklerini, onları evden dışarı çıktığı sırada silahla öldürebileceğimi söyledi. Baskı yaptı, sürekli tehdit etti. Kayınpederim, kayınvalidem ve kayınbiraderim Cengiz beni telefonla sık sık arayarak eşim Mehmet'e yönelik şikayetimden vazgeçmemi istiyorlardı. Onlar da bu konuda bana baskı yapıyorlardı. Bu sabah telefonla kayınım Cengiz'i aradım. Onlara, ifade değiştirebileceğimi söyledim ve telefonu kapattım. Daha sonra Cengiz beni telefonla aradı ve bana kayınpeder ile kayınvalidemin görüşe gideceğini ve onlarla gidebileceğimi söyledi."

"7 KURŞUN SIKTIM, PİŞMANIM"

Babası Cuco Çalar'ın kendisini araçla Besra ve Ekrem Karadayı çiftinin evinin önüne getirdiğini belirten Melek Karadayı, saldırı anını da şöyle anlattı:

"Araçta küçük kardeşim Abdullah da bulunuyordu. Ancak Abdullah'ın bu yaşananlardan haberi yoktu. Evin önüne geldiğimizde, kayınvalidem ve kayınpederim apartmandan dışarı çıktılar. Onlarla biraz konuştuk ve daha sonra kendilerini itekledim ve babamın bana söylediği, 'Yapacaksın yoksa senin çocuklarını öldüreceğim' tehditleri aklıma geldi. Bu anda kendimi kaybettim. Çantadan çıkardığım silahla ateş ettim, zaten mermiyi babam silahın ağzına vermişti. Babam bana ateş etmeden önce içerisinde 7 kurşun olduğunu söylemişti. Tüm şarjörü boşalttım. Direkt hem kayınvalidem, hem de kayınpederime ateş ettim. Pişmanım, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı talep ederim."

SIĞINMA EVİNDE KALMIŞ

Diyarbakır Bağlar İlçesi Belediyesi Kardelen Kadın Merkezi, Ergani İlçesi'nde kayınvalidesini öldürüp, kayınpedirini de yaraladığı gerekçesiyle tutuklanan Melek Karadayı'nın 20-23 Ekim 2013 tarihleri arasında kendilerine ait sığınma evinde kaldığını açıkladı.

Kardelen Kadın Merkezi Koodinatörü Mukaddes Alataş, Melek Karadayı'nın babası tarafından cinayete zorlandığını kendilerine de anlattığını belirterek, "Melek Karadayı'nın ailesi annesinin ölümünden onu sorumlu tutuyormuş. Melek, 12 yaşında ve okula giden oğlunu babasının okula giderek öldürmeye çalıştığını anlattı. Çocukları da dedeleri tarafından öldürülme korkusuyla yaşıyorlardı. Melek, bu baskılara dayanamayarak bize geldi" dedi.

AİLE DÖNMEYE İKNA ETTİ

Sığınma evinde kalan Melek Karadayı'nın ailesinin merkeze gelerek kendileriyle bir görüşme yaptığını da anlatan Alataş, ailenin 'Biz Melek'e evde hiç bir şekilde baskı yapmayacağız. Bir yanlış anlaşılma olmuş' dediklerini söyledi. Ailenin Melek'i eve dönmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını ve bir gün süre verdiklerini aktaran Alataş, "Melek, bir gün düşündükten sonra, '5 yaşında bir erkek kardeşim var. Ona bakmam lazım' diyerek ailesinin yanına gitmeye karar verdi" dedi.

'ÇOCUKLARIMI ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR'

Mukaddes Alataş, Melek Karadayı'ya ailesinin 1 yıl boyunca psikolojik yükleme yaptığını ve 'çocuklar senin yüzünden öksüz kaldı o yüzden bu çocuklara sen bakacaksın' diye baskı yaptıklarını anlattı. Melek Karadayı'nın öksüz kalan çocuklara kendi çocukları gibi bakacağına dair ailesine söz verdiğini ve yaşananlardan kendisinin sorumlu tutulmamasını istediğini aktaran Alataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama Melek'i bu konuda çok suçluyorlardı. Hatta çocukların o adamın çocukları olduğu için öldürmek istediğini anlatıyordu. Melek, fiziksel şiddet de görüyordu, psikolojik şiddet de görüyordu. Bir de Melek'in etrafındaki erkekler çok erken silahla tanışmışlar. Hepsi korucu, biri uzman çavuş, babası da korucu. Dolayısıyla Melek'in bir korkuyla büyüdüğünü, 13 yaşında evlendirildiğini ve bu korkuyla başedemediğini anladık. 8 ya da 9 kardeşi olduğunu biliyoruz. Bize geldiğinde çok az kaldı. Biz burada daha çok Melek'in psikolojisi ve çocuklarının güvenliğiyle ilgili çalışmalar yürüttük.Çünkü Melek'ten çok çocuklarının can güvenliği tehlikesi vardı. Bizlere, 'beni değil çocuklarımı öldürmek istiyorlar' diyordu. Çocuklarının 3'ü de çok küçüktü."

Alataş, tutuklanan Melek Karadayı'ya bundan sonra hukuki konuda destek vereceklerini ve davasında müdahil olacaklarını söyledi.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×